ENGLISH VERSION

Eugeniusz Dejter (1901-1934)

Jadwiga Miluśka

Urodził się 3 stycznia 1901 r. w rodzinie ewangelickiej jako syn Albertyny i Fryderyka Dejterów. Był prawdopodobnie pierwszym lekarzem zatrudnionym na stałe w Opatówku. Wcześniej chorych mieszkańców miasteczka leczyli felczerzy, a nawet cyrulicy i znachorzy. Doktor Eugeniusz Dejter ukończył Akademię Medyczną, gdzie poznał swoją przyszłą żonę - Elżbietę ze Stejkowskich. Pobrali się pod koniec lat 20. i zamieszkali w Opatówku przy ul. Łódzkiej. Tu 8 sierpnia 1930 r. przyszedł na świat ich syn - Stefan.

Doktor Eugeniusz Dejter pozostał we wspomnieniach opatowian jako dobry, oddany pacjentom lekarz. W pracy pomagała mu żona. Doktor angażował się także w działalność społeczną. Był członkiem wspierającym Związku Strzeleckiego, odwiedzał Ochronkę dla Dzieci.

Doktor Dejter chorował na gruźlicę. Zmarł 8 czerwca 1934 r. w  wieku 33 lat. Został pochowany na ewangelickiej części cmentarza w Opatówku.

Po śmierci Eugeniusza Dejtera żona Elżbieta wraz z synem Stefanem wyemigrowała do USA. Tam Stefan, jako najlepszy student na roku, ukończył medycynę. Posiadał dwie specjalizacje - był internistą i kardiologiem. Przez wiele lat pracował w Narodowym Instytucie Zdrowia w Waszyngtonie. Miał też prywatną klinikę, której pacjentami byli znani politycy. Pod koniec życia odwiedził grób ojca w Opatówku. Stefan Dejter zmarł 16 kwietnia 1998 r. w USA.

 

 

Informacje Radosława Dejtera ; Informacje Stefana Melki ; Informacje Marianny Frąckowiak; Tablica nagrobna na cmentarzu w OpatówkuData utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2019-11-05

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony