Miejscowości gminy

Kobierno

· Kobierno ·

Wieś sołecka leżąca na północ od Opatówka, licząca 158 mieszkańców. Należy do parafii Dębe.

Przed 1883 r. Kobierno było folwarkiem należącym do dóbr Rożdżały i znajdowała się tu owczarnia Było wówczas w Kobiernie 9 domów i 35 mieszkańców. Część wsi od strony Nakwasina Starego jest nazywana Kolonią Kobierno. W 1914 r. zbudowano na terenie Kobierna tory kolei wąskotorowej, które istnieją do dziś. W okresie międzywojennym część folwarku została rozparcelowana, pozostałą część rozparcelowano w ramach reformy rolnej w 1946 r.

Ochotnicza Straż Pożarna została utworzona w Kobiernie w okresie przedwojennym. Po wojnie strażacy wybudowali murowaną remizę. Straż działała z przerwą w latach dziewięćdziesiątych. Działalność OSP Kobierno została przywrócona ok. 2003 r. przez  grupę okolicznych działaczy społecznych. W okresie powojennym do początku lat 90. istniało także Koło Gospodyń Wiejskich.

Do dziś część Kobierna jest zwana Kolonią Kobierno, istnieją też nazwy: Nowiny, Remizja i Skarszewskie.

Jadwiga Miluśka-Stasiak, "W kręgu Miasteczka Róży Wiatrów. Gmina Opatówek wczoraj i dziś", Opatówek 2011.

Data utworzenia: 2012-03-28
Data aktualizacji: 2012-03-28