Fabryka sukna


Opatowskie Muzeum

Jadwiga Miluśka-Bunclerowa

Już prawie 175 lat olbrzymi gmach fabryki sukna góruje nad Opatówkiem. Budowa wielkiej fabryki miała niewątpliwy wpływ na rozwój miasta. Zmieniało się jego oblicze, a powstałe wówczas budynki fabryczne do dziś stanowią główny, charakterystyczny element panoramy Opatówka.

Po wielu latach dużej aktywności fabryki produkującej znane z doskonałej jakości sukno doszło na początku naszego wieku do znacznego ograniczenia produkcji, a następnie do jej zaprzestania.

Po 1945 roku w pomieszczeniach dawnej fabryki urządzono magazyny i mieszkania. 13 grudnia 1969 roku wybuchł wielki pożar, który zniszczył północną część budynku. Przez 12 lat po katastrofie nie ruszano zawalonego dachu i stropów. Nie było decyzji co do wykorzystania pomieszczeń pofabrycznych, a stan zabytkowego budynku o unikalnej konstrukcji pogarszał się z miesiąca na miesiąc.

2 stycznia 1981 roku zapadła decyzja o utworzeniu Muzeum Historii Przemysłu. Na początku jedynym pracownikiem etatowym tworzącej się instytucji był dyrektor Roman Hauk. Zdobycie odpowiednich funduszów i organizacja prac remontowych wymagały nie lada wysiłku i umiejętności. Dziesięcioletnia praca została uwieńczona sukcesem.

11 grudnia 1991 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Od tej pory Opatówek stał się miejscem wielkich wydarzeń kulturalnych. Kolejne wystawy zaskakują znanymi nazwiskami, wysoką wartością eksponatów i różnorodnością tematyki. Znakomita oprawa muzyczna uroczystości muzealnych podnosi ich rangę i przyciąga nie tylko miłośników sztuki, historii i techniki, ale i muzyki. Bo akustyka w przestronnych salach muzeum jest wyjątkowa. Dlatego chętnie występują tu znani artyści nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Działalność muzeum została doceniona przez najwyższe władze. W drugim roku działalności muzeum otrzymało nagrodę zespołową I stopnia w konkursie na "Najciekawsze wydarzenie muzealne 1992 roku" ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Informacje o opatowskim muzeum zostały zamieszczone w encyklopediach europejskich: Oxfordzkiej - wyd. z 1992 roku oraz w "Museums of the World" - wyd. z 1995 roku. Ponadto dyrektor placówki - mgr Roman Hauk jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego.

Od początku swego istnienia muzeum zorganizowało 5 ekspozycji stałych i ponad 35 czasowych oraz szereg koncertów i innych imprez kulturalnych.


"Opatowianin", czerwiec 1998



Data utworzenia: 2011-06-22
Data aktualizacji: 2011-06-22

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony