Święto powiatu kaliskiego 2017

Jadwiga Miluśka-Stasiak

W tym roku Święto Powiatu Kaliskiego zostało połączone z uroczystościami nadania praw miejskich naszej miejscowości i odbyło się 21 stycznia w hali sportowej w Opatówku. Dla Towarzystwa Przyjaciół Opatówka była to wyjątkowa uroczystość, gdyż nasze stowarzyszenie, na wniosek przewodniczącego Rady Powiatu Mieczysława Łuczaka, zostało uhonorowane medalem "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego" w uznaniu za pielęgnowanie wartości historycznych gminy i organizacji wielu wydarzeń kulturalnych kultywujących tradycję powiatu kaliskiego. W imieniu członków naszego stowarzyszenia odznaczenie odebrali: prezes TPO – Jan Kowalkiewicz, wiceprezesi – Jadwiga Miluśka-Stasiak i Stanisław Kuś, skarbniczka – Teresa Zarzycka oraz Andrzej Michalski i Mariusz Małoburski. Jan Kowalkiewicz i Andrzej Michalski podziękowali za uhonorowanie Towarzystwa najwyższym odznaczeniem samorządu powiatowego w Kaliszu.

 

Zasłużeni dla powiatu kaliskiego

 

Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” otrzymali także: Elżbieta Aleksander - dyrektor GOK w Liskowie i Wieńczysław Prokop – b. komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Przyznano również tytuły "Osobowość Powiatu Kaliskiego", które otrzymali Mariusz Ziętektrener sekcji boksu i kickboxingu ZIĘTEK Team, Aurelia i Piotr Sieraszewscy – właściciele Szkoły Tańca „Sieraszewski Dance – Studio”, Zdzisław Gotfryd – artysta,  rzeźbiarz z Brzezin i opatowianin Piotr Stasiak.

Piotr Stasiak – prezes klubu sportowego KS Opatówek i założyciel działającego przy  KS Klubu Sto – był pomysłodawcą i sponsorem Bożonarodzeniowej Szopki w 2015 roku, połączonej ze zbiórką pieniędzy na leczenie chorej na białaczkę Zuzi, w wyniku której uzyskano 80 tys. zł. Ponadto aktywnie wspierał akcję odzyskiwania praw miejskich przez Opatówek.

Przyznano także tytuły „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego", które otrzymali nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Wiesław Chojnacki i zastępca nadleśniczego Mirosław Niczyporuk oraz Nina Adamczewska – przewodnicząca Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej

 Na uroczystość przybyło wielu oficjalnych gości, których powitał przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal podziękował samorządowcom z powiatu kaliskiego, przedstawicielom samorządu województwa i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz współpracującym ze Starostwem Powiatowym jednostkom za wspólną pracę.

Głównym akcentem tegorocznych obchodów samorządowego święta było odzyskanie praw miejskich przez Opatówek. Goście zabierający głos wielokrotnie podkreślali znaczenie tego faktu w historii naszej miejscowości oraz gratulowali mieszkańcom i władzom samorządowym determinacji w działaniach w tym kierunku. Burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki odebrał z rąk wicewojewody wielkopolskiej Marleny Maląg Akt Nadania Praw Miejskich i list gratulacyjny od premier RP Beaty Szydło. Przyjął też gratulacje i upominki od samorządowców wielkopolskich oraz od delegacji zagranicznych z Ukrainy, Mołdawii i Czech. Uwieńczeniem życzeń było odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat” przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rajska pod dyrekcją Adriana Wałowskiego. Głos zabrał burmistrz Opatówka, dziękując za życzenia i gratulacje.

Święto powiatu rozbrzmiewało muzyką. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra z Rajska oraz opatowska Kapela „Sami swoi”. Dużą atrakcją był występ aktorki Hanny Świeszyńskiej i Kwartetu Rampa, którzy wykonali znane i lubiane piosenki, wciągając w muzyczną zabawę uczestników święta. Na zakończenie uroczystości wszyscy goście mogli skosztować smakołyków, w tym znanych potraw regionalnych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Opatówka i innych gmin naszego powiatu.


Zasłużeni dla powiatu kaliskiego
Zasłużeni dla powiatu kaliskiego
Burmistrz Sebastian Wardęcki
Burmistrz Sebastian Wardęcki
Występ Hanny Śleszyńskiej
Występ Hanny Śleszyńskiej

Data utworzenia: 2017-01-23
Data aktualizacji: 2017-02-24

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony