Wernisaż wystawy Moda ślubna w fotografii

Małgorzata Matysiak

15 lipca 2016 r. odbył się w siedzibie biblioteki wernisaż wystawy Moda ślubna w fotografii, nad którą honorowy patronat sprawuje starosta kaliski Krzysztof Nosal .

Akcja zbiórki zdjęć ogłoszona w maju br. przez nasz zespół miała zasięg powiatowy, a do jej współtworzenia włączyły się: Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Koźminku, Biblioteka Publiczna Gminy Lisków, Biblioteka Publiczna Gminy Szczytniki oraz Biblioteka Publiczna Gminy Żelazków. Wspólnie zebraliśmy blisko 250 zdjęć, z których do ekspozycji wybranych zostało 211. Najstarsza fotografia pochodzi z roku 1907, datę końcową ustalono na rok 1989. Większość zdjęć wykonano w Kaliskiem, jednak pojawiły się także fotografie z innych regionów, a nawet z zagranicy.

Otwarciu wystawy towarzyszyły prelekcje dwóch specjalistek w dziedzinie mody.Dr Anna Straszewska z Zakładu Historii Sztuk Plastycznych, Pracowni Polskiej Sztuki Współczesnej, członkini Gesellschaft der Waffen-und Kostümkunde, uczestniczka prac w Klubie Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Warszawskim Oddziale Stowarzyszenia Historyków Sztuki, specjalistka w dziedzinie badań nad modą w Polsce prezentowała temat "Nie tylko tradycja - stroje ślubne w XX wieku". Zuzanna Żubka-Chmielewska, historyk sztuki, mody i kostiumu filmowego, kostiumolog, antropolog, konsultant historyczny
i merytoryczny, komentator dla radia, telewizji oraz portali internetowych o tematyce kobiecej i modowej przybliżyła temat "W życiu i na ekranie - najsłynniejsze suknie ślubne
w świecie filmu".

Dziękujemy serdecznie Dyrektorom i Bibliotekarzom z placówek, które włączyły się do akcji oraz wszystkim, którzy zechcieli udostępnić swoje fotografie. Bez zaangażowania osób, które w swoich rodzinnych pamiątkach odnajdywały piękne zdjęcia ślubne, przywołujące wspomnienia o miłości, rodzinie i przemijaniu i chciały się tymi zdjęciami podzielić nie powstałaby tak bogata wystawa. Serdeczne podziękowania należą się także przyjaciołom biblioteki: Państwu Jadwidze i Henrykowi Menclom za ufundowanie słodkiego upominku na wernisaż wystawy oraz Pani Elżbiecie Sobczak za kwiaty, które wykorzystano tego dnia do dekoracji biblioteki.

Wystawę można oglądać do końca września 2016 r. w godzinach pracy biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-19.00, w soboty w godz. 8.00 – 13.00.

Data utworzenia: 2016-07-18
Data aktualizacji: 2016-08-01