Pejzaż i architektura - Władysław Kościelniak

Jadwiga Miluśka-Stasiak

· wystawy · sztuka ·

To już czwarta wystawa tego Artysty w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. Władysław Kościelniak współpracuje z biblioteką od ponad 20 lat i w tym okresie Opatówek i biblioteka wzbogaciły się o tekę rysunków „Gmina Opatówek”, malowaną panoramę „Miasteczka Róży Wiatrów”, ekslibrisy opatowian i wiele różnych prac zainspirowanych pobytami Artysty w Opatówku. Bardzo cenimy sobie makietę zamku arcybiskupów gnieźnieńskich, dzięki której został odkryty fragment mało dotąd znanych dziejów średniowiecznego miasta Opatówka. Władysław Kościelniak przyjeżdżał do biblioteki na spotkania autorskie, jako członek jury w konkursach, a także jako prowadzący warsztaty wykonywania ekslibrisów. Opatowianie byli zawsze mile widziani przez Artystę w Jego pracowni i zapraszani na kaliskie wystawy.
    Na wystawie „Pejzaż i architektura” można zobaczyć 29 obrazów, które są artystyczną wędrówką  po ziemi kaliskiej, w tym po Opatówku, a także po miejscach szczególnie bliskich Artyście. Można więc zobaczyć obrazy z Jasnej Góry, z Zakopanego czy Bieszczad. Dwa obrazy nawiązują do licznych podróży Artysty po Europie i świecie. Jest to zamek w Rapperswilu w Szwajcarii, gdzie mieści się Muzeum Polskie, i gdzie Artysta wystawiał swoje ekslibrisy oraz pejzaż holenderski z tulipanami i wiatrakiem.
    Na wernisażu zgromadzili się przedstawiciele władz Opatówka – przewodniczący Rady Gminy Opatówek – Paweł Bąkowski i wójt – Sebastian Wardęcki. Obecny był prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – prof. Krzysztof Walczak i prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki – prof. Ewa Andrysiak. Przybyli przyjaciele Władysława Kościelniaka, członkowie rodziny i miłośnicy Jego sztuki oraz przedstawiciele prasy.
    Oprócz prac Władysława Kościelniaka prezentowanych w pomieszczeniach biblioteki Goście obejrzeli prezentację multimedialną pokazującą w zarysie sylwetkę Artysty, jego twórczość i związki z Opatówkiem.
    Było wiele serdecznych słów, życzeń dla p. Władysława i dla Jego żony Janiny, która towarzyszy Mu od ponad 60 lat. Wszyscy chcieli porozmawiać z Artystą, otrzymać autograf i nacieszyć się Jego obecnością.
    Prace przedstawione na wystawie powstały w ostatnich latach i dla Artysty, który w tym roku kończy 97 lat, są szczególnie cenne. Jesteśmy wdzięczni, że zechciał je przedstawić w naszej bibliotece w Opatówku i, pomimo problemów zdrowotnych, uczestniczył w wernisażu.
    Pełni podziwu dla życiowego dorobku wspaniałego Artysty i naszego Przyjaciela życzymy Mu wiele zdrowia, nie gasnących sił twórczych i radości obcowania ze sztuką.

Wystawa Władysława Kościelniaka „Pejzaż i architektura” będzie czynna do końca września i możną ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki, w dni powszednie od 7.30 do 19.00, w soboty od 8.00 do 13.00.

Data utworzenia: 2013-04-30
Data aktualizacji: 2013-04-30