Konkursy


Z wakacyjnych wędrówek - 2007

Życie Kalisza z dnia 17 października 2007 r.

 

Ponad 900 opisów obiektów sakralnych oraz młynów, wiatraków i bocianich gniazd w powiecie kaliskim - to efekt konkursu "Z wakacyjnych wędrówek".

 Kiedy w 2004 pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku ogłaszali konkurs, nie sądzili, że może spotkać się z tak dużym zainteresowaniem. - Celem konkursu było sporządzenie rejestru, m.in. obiektów sakralnych, młynów, wiatraków i bocianich gniazd, zlokalizowanych na terenie powiatu kaliskiego. Przez kolejne wakacje młodzież z 8 gmin wraz z bibliotekarzami i nauczycielami wędrowała po swoich okolicach, fotografując i zbierając informacje. W konkursie wzielo udział ponad 70 osób. Efektem ich pracy jest ponad 900 opisów wraz z fotografiami - mówi Jadwiga Miluśka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku, pomysłodawczyni konkursu.

 Szczególnie cenne są opisy obiektów, którym grozi całkowite zniszczenie, a jest ich niemało. Zdarzyło się, że niektóre z nich, opisywane w pierwszym okresie trwania konkursu, dziś już nie istnieją lub zostały zmienione przez remonty bądź przebudowy. W rozmowach z mieszkańcami regionu udało się zebrać szereg ciekawych informacji także o obiektach, które już dawno nie istnieją, ale nadal obecne są w pamięci. Bardzo ciekawe są spisane przez młodzież opowieści o przydrożnych kapliczkach, z których figurki przechowywała w czasie okupacji niemieckiej ludność okolicznych miejscowości,często narażając tym samym własne życie. Niektóre opisy zostały wzbogacone legendami i życiorysami wybitnych postaci, jak ks. Wacław Bliziński czy o. Augustyn Kordecki.

- Zebrany materiał jest niekompletny, bo nie przysiąpiły do niego 3 gminy, ale mimo wszystko umożliwi stworzenie obszernej bazy, którą będzie można uzupełniać lub poprawiać. Prace konkursowe zostały opracowane w formie elektronicznej i wkrótce zostaną przekazane uczestnikom konkursu, bibliotekom i szkołom - dodaje dyrektor biblioteki.

(grz)Data utworzenia: 2009-09-22
Data aktualizacji: 2009-09-23

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony