Konkursy


XI Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera

12 grudnia 2014 r. odbył się XI Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera organizowany przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów pod patronatem Krzysztofa Nosala, Starosty Kaliskiego. 
Tegoroczny konkurs poświęcono poezji o tematyce tatrzańskiej. W zmaganiach scenicznych wzięło udział 47 uczestników: 

 

12 grudnia 2014 r. odbył się XI Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera organizowany przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów pod patronatem Krzysztofa Nosala, Starosty Kaliskiego. 

Tegoroczny konkurs poświęcono poezji o tematyce tatrzańskiej. W zmaganiach scenicznych wzięło udział 47 uczestników z: Gimnazjum w Brzezinach, Gimnazjum w Radliczycach, Biblioteki Publicznej w Brzezinach, Gimnazjum w Jankowie, Gimnazjum w Korzeniewie, Gimnazjum w Tłokini Wielkiej, Gimnazjum w Stawiszynie, Gimnazjum w Marchwaczu, Gimnazjum w Rajsku, Gimnazjum w Stawie, Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kościuszki w Kaliszu, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Paderewskiego w Kaliszu, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu i Zespołu Szkół w Liskowie.

Uczestnicy prezentowali wiersze polskich poetów, m.in.: Adama Asnyka, Stefana Gillera, Kazimierza-Przerwy Tetmajera,  Władysława Ludwika Anczyca, Jana Kasprowicza, Jerzego Żuławskiego.

Komisja konkursowa w składzie dr Anna Szurczak, mgr Stefania Wodzińska i mgr Anna Burek przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.

W kategorii gimnazjów I miejsce zajęła Klaudia Suchecka, II miejsce - Paweł Ogórkiewicz,  III miejsce – Karolina Krawczyk, wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Banasiak i Julita Kowalska.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Joanna Pomykała, II miejsce zajęła Agata Piotrowska, III miejsce - Aleksandra Wojtas, wyróżnienia zdobyły: Roksana Werecka i Oliwia Nadarzycka.

Gratulujemy wszystkim, którzy przyjechali do Opatówka by zmierzyć się z trudną sztuką sceniczną. Dziękujemy opiekunom, którzy przygotowali młodych artystów i rodzicom.

Za wsparcie w przeprowadzeniu konkursu dziękujemy pani Jolancie Golickiej – zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Kaliszu. 

Wielkie wyrazy wdzięczności należą się za trudną pracę członkiniom jury: pani dr Annie Szurczak, pani mgr Stefanii Wodzińskiej i pani mgr Annie Burek.

Osobne podziękowania kierujemy dla pani Mieczysławy Jaskuły, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku oraz pani Zofii Gąsiorowskiej, które w tym roku gościły nasz konkurs. 

 


 

Młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy do wzięcia udziału w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Stefana Gillera.

 

Regulamin Konkursu


Organizator:

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku


Patronat:

Starosta Powiatu Kaliskiego


Cele konkursu:

•    popularyzacja wśród młodego pokolenia twórczości poetów poświęconej Tatrom
•    kształtowanie wrażliwości na piękno krajobrazów górskich
•    kształtowanie umiejętności recytatorskich wśród młodzieży


Zasady uczestnictwa:

•   Konkurs jest przeznaczony dla młodych czytelników bibliotek Kalisza i Powiatu Kaliskiego - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
•  Każda biblioteka lub szkoła uczestnicząca w konkursie może zgłosić do 5 uczestników
• Do prezentacji uczestnicy wybiorą wiersze o tematyce tatrzańskiej Stefana Gillera, Adama Asnyka lub innych poetów (ok. 20-40 wersów)
• Uczestnicy będą oceniani w 2 kategoriach wiekowych
-    młodzież szkół gimnazjalnych
-    młodzież szkół ponadgimnazjalnych


Miejsce przeprowadzenia konkursu:

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku
62-860 Opatówek, pl. Wolności 18


Data konkursu:

12 grudnia 2014 r. (piątek) - godz. 10.00


Zgłoszenia uczestników:

Prosimy o zgłaszanie uczestników najpóźniej do dnia 8 grudnia 2014 r., telefoniczne: 62-76-18-209  lub e-mail: biblioteka@opatowek.pl
W zgłoszeniu prosimy o podanie:
- imienia i nazwiska uczestnika, tel. kontaktowego lub e-maila
- imienia i nazwiska opiekuna
- autora i tytuł wiersza (mogą być dwa wiersze, lub fragment jednego dłuższego utworu)


Nagrody:

•    recytacje będzie oceniało jury powołane przez organizatora konkursu
•    laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody książkowe


Literatura do wykorzystania:


• Elegije i sonety Stefana z Opatówka. Kraków 1890  lub www.biblioteka.opatowek.pl/literatura/stefan-january-giller.html - wiersze o tematyce tatrzańskiej: Na szczycie, Pod skałą, W Dolinie i szałasie Roztoki, U Siklawy,
• A. Asnyk. Poezje zebrane. Toruń 1995 (lub inne) – cykl: W Tatrach,
Tatry i poeci : Antologia wierszy. Wybór i opracowanie Michał Jagiełło. Warszawa 2007,
lub inne publikacje zawierające wiersze o tematyce tatrzańskiej.


Data utworzenia: 2014-10-25
Data aktualizacji: 2014-12-17

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony