Konkursy


20.04.07 r. - V powiatowy konkurs recytatorski im. Stefana Gillera

· konkursy ·

20 kwietnia 2007r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera. Konkurs organizowany co roku w kwietniu ma na celu głównie popularyzację twórczości poetyckiej poetów związanych z Opatówkiem: Stefana Gillera, Łucji i Pinczewskiej-Gliksman i Eligiusza Kor-Walczaka. W tym roku w konkursie uczestniczyło 31 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Kalisza, Brzezin, Liskowa, Opatówka, Chełmc i Tłokini Wielkiej. Recytacja wielu z nich bardzo podobała się jury, stąd przyznano wiele nagród. Jury pod przewodnictwem dr Anny Szurczak przyznało nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii uczniów gimnazjum równorzędne pierwsze nagrody otrzymały: Sara Żywiołowska (Opatówek), Katarzyna Janaszkiewicz (Lisków) i Aleksandra Wojtaszak (Tłokinia Wielka); równorzędne drugie nagrody: Agnieszka Janiak (Tłokinia Wielka) i Marta Kuświk (Brzeziny) i równorzędne 3 nagrody: Anna Plewińska (Brzeziny), Alicja Sobczak (Tłokinia Wielka) i Monika Mariańska (Lisków). Wyróżnienia otrzymali: Michał Misiak (Tłokinia Wielka) i Marta Owczarek (Chełmce).

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych Komisja postanowiła przyznać: I miejsce Darii Roszak (Lisków), II miejsce Angelice Zielińskiej (Opatówek).

Wielu uczestników wybierało do recytacji wiersze Stefana Gillera, które - zwłaszcza dla młodzieży - nie są łatwe. We wstępie do wydanego w 2002 r. tomu wierszy poety Piotr Łuszczykiewicz napisał: "Na szczęście dziś Giller wydaje się rewelatorem zapomnianej przez nas, zagubionej w cywilizacyjnym pędzie uczuciowości. Odwołuję się do niezakłamanych odruchów emocjonalnych: od głębokiego wzruszenia do szczerego uśmiechu. I tak odbierają jego poezję młodzi współcześni czytelnicy"

Data utworzenia: 2009-09-22
Data aktualizacji: 2009-09-23

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony