Imprezy biblioteczne


Z plecakiem w świat: Indie

Jadwiga Miluśka-Stasiak

Ostatni dzień kalendarzowej zimy przebiegał w bibliotece pod hasłem: Indie. Tego dnia w bibliotece roznosiły się zapachy indyjskich kadzideł, a w dużym hallu i w czytelni pojawiły się zdjęcia i różnorodne eksponaty z tego egzotycznego dla nas kraju.

Przewodnikami po Indiach była para podróżników: Karolina Bazan i Marcin Mierzejewski, którzy wraz z córką Konstancją wrócili niedawno z Nepalu, a jesienią ubiegłego roku odwiedzili indyjski stan Radżasthan. Podróżowanie stało się ich pasją i sposobem na życie. Każda podróż pozwala nie tylko na poznanie innych krajów i kultur, ale także poprzez nieprzewidziane trudności i sytuacje, na poznanie siebie. Z podróży przywieźli wiele wrażeń utrwalonych na zdjęciach, płyty z muzyką, liczne pamiątki oraz cenne doświadczenia.

Pustynny i górzysty Radżasthan jest uważany za najbarwniejszy stan Indii, pełen pięknych pałaców z „krainy tysiąca i jednej nocy” i starych, olbrzymich fortów o ciekawej architekturze. Od kolorów dominujących w architekturze miasta określane są kolorami, np. Dżodpur jest różowy, Udajpur  - błękitny, a Dżajsalmer - złoty. Na pustyniach poruszają się karawany wielbłądów, a na ulicach miast spacerują krowy, które potrafią zatrzymać ruch uliczny. Na tle bajecznej architektury w skromnych budynkach, często slumsach, żyją biedni ludzie, biegają żebrzące dzieci. A jednak ich twarze są uśmiechnięte, a oni pogodzeni ze swoim losem. Uderza ich wielka otwartość i chęć fotografowania się z „białymi”, szczególnie mężczyznami, bo kobiety uznawane są przez nich przez istoty gorsze. Hindusi, zwłaszcza kobiety, noszą bajecznie barwne stroje z tkanin barwionych naturalnymi intensywnymi barwnikami. W miastach roznoszą się silne zapachy będące mieszaninami zapachów odchodów żyjących tam ludzi i zwierząt oraz owoców, przypraw i lokalnych kosmetyków i kadzideł. Na obrzeżach miast i na ulicach biednych miejskich dzielnic walają się śmieci. Doskonale funkcjonuje kolej, a pasażerowie podróżują w 11 klasach.

Uczestnicy spotkania zgromadzeni w czytelni biblioteki z zainteresowaniem słuchali opowieści o Indiach. Cenne były rady podróżników dotyczące planowania podróży, bagażu, szczepień oraz życia i zwiedzania na miejscu. Okazuje się, że ceny hoteli, żywności oraz biletów kolejowych w Indiach są dla Europejczyków bardzo niskie. Podróżnicy przywieźli ze sobą także książki, które pozwoliły im przygotować się do wyjazdu, zapoznać z atrakcjami turystycznymi oraz praktycznymi radami. Książki o Indiach są dostępne także w bibliotece.

Wielką atrakcją była dla wszystkich indyjska herbata Masala (z mlekiem i przyprawami) przygotowana wcześniej przez podróżników.

Ciekawość świata, odwaga samodzielnego podróżowania i umiejętność przystosowania się do niełatwych często warunków może wzbogacić życie każdego z nas. Przykładem byli nasi goście – podróżnicy z pobliskiej miejscowości Szałe.
























Data utworzenia: 2015-03-21
Data aktualizacji: 2015-03-23

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony