Imprezy biblioteczne


Wieczór z okazji rocznicy Powstania Styczniowego

Jadwiga Miluśka-Stasiak

W Opatówku uczczono 150. rocznicę powstania styczniowego wieczornicą zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów, Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów oraz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. W  muzealnej sali fortepianów spotkało się ok. 170 osób, w tym przedstawiciele władz powiatowych i gminnych i przedstawicielki Rodzin Katyńskich. Goście uroczystości wysłuchali programu literacko-muzycznego poświęconego pamięci powstańców przygotowanego przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem nauczycielek:  Bożeny Banasiak i Anny Nowackiej.

Do organizatorów i przywódców powstania należał Agaton Giller, który urodził się w Opatówku, jeden z patronów gimnazjum i biblioteki. W lutym 1863 r. na ulicach Opatówka miała miejsce potyczka partyzantów dowodzonych przez Józefa Oxińskiego z oddziałem kozackim.  Te okoliczności zostały podkreślone w programie przedstawionym przez młodzież i w prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Jadwigę Miluśką –Stasiak.

Wśród gości zaproszonych na uroczystość był wnuk Konstantego Stokowskiego – weterana powstania styczniowego pochowanego na cmentarzu w Opatówku. 102 letni Józef Kochanowski przyjechał do Opatówka z Bydgoszczy wraz z najbliższymi. Po oficjalnej uroczystości chętnie opowiadał o dziadku, którego doskonale pamięta i rozdawał przepisy na długowieczność. Jego syn – Jan Kochanowski przybliżył powstańcze losy swojego pradziadka – Konstantego, przekazał dokumentację związaną z pradziadkiem oraz zaprezentował broń z okresu powstania styczniowego, którą kolekcjonuje.

Uroczystość była wzruszająca. Młodzież w narodowych i czarnych strojach recytowała z przejęciem wiersze i prozę, śpiewała patriotyczne pieśni. Inscenizacji towarzyszyła muzyka -  na fortepianie grała uczennica gimnazjum Ania Woźniak, trębacz Paweł Janiak wykonał hejnał powstańczy, a w czasie apelu poległych rozlegał się dźwięk werbli (Maciej Karolak). Modlitwę za poległych odmówił proboszcz parafii Opatówek – ks. Władysław Czamara. Zachwyt wzbudziła scena pożegnania powstańca w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Brzezinach, z którym współpracuje opatóweckie gimnazjum. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali biało-czerwone kokardki.

Wieczornica była podniosłą lekcją historii. Na naszych cmentarzach zachowały się nieliczne groby powstańcze. Oprócz grobu Konstantego Stokowskiego na opatóweckim cmentarzu, którym opiekuje się młodzież gimnazjalna, są dwa groby uczestników powstania na cmentarzu w Rajsku. Spoczęli tam Marian Wołowski – właściciel Oszczeklina i Stanisław Kużelewski z Pietrzykowa.
















Data utworzenia: 2013-02-12
Data aktualizacji: 2013-02-12

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony