Wieczór poetycki z pewnym Czesławem zwanym Miłoszem

Jadwiga Miluśka-Stasiak

· imprezy ·

Biblioteka w Opatówku zaakcentowała Rok Miłosza wystawą pt. „Świat, poema naiwne Czesława Miłosza”, którą można było obejrzeć w październiku. Na fotografiach pokazujących Warszawę lat wojny zamieszczono wiersze pisane na przekór wojnie, wiersze poruszające zwykłe ludzkie sprawy, pokazujące piękno świata i ludzkich uczuć. Nawiązaniem do tematu wystawy był wieczór poetycki pt. „Czesław zwany Miłoszem (tytuł został zapożyczony z limeryku naszej koleżanki – Małgorzaty Judasz) przygotowany przez Koło Teatralne działające w Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów. Młodzież pod opieką p. Honoraty Warszewskiej przygotowała program oparty na cyklu „Świat, poema naiwne Czesława Miłosza”.

Wieczór poetycki, który odbył się w czytelni biblioteki przyciągnął miłośników poezji. Wszyscy przenieśli się myślami w świat Miłosza tak pięknie przedstawiony przez młodzież.  Wiersze były przeplatane informacjami z życia noblisty. Na ekranie pojawiały się fotografie poety, opisywane przez Niego pejzaże, okładki książek i wiersze. Na zakończenie uczestnicy wieczoru zostali obdarowani przez młodzież cukierkami z cytatami z poezji Czesława Miłosza oraz zakładkami  do książek  z krótką notą biograficzną i wierszem pt. Zaklęcie ojca.

Wieczór poetycki odbył się w ramach dalszej  współpracy gimnazjum i biblioteki. W roku Zbigniewa Herberta młodzież z gimnazjum zorganizowała przedstawienie na podstawie twórczości poety. Biblioteka miała okazję po raz pierwszy wykorzystać własny rzutnik multimedialny otrzymany niedawno w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Data utworzenia: 2011-12-13
Data aktualizacji: 2012-03-28