Imprezy biblioteczne


Wakacyjne spotkania z komputerem

Małgorzata Judasz

· kursy ·

Wakacje już się skończyły. Nawet dla studentów. Nadeszła też pora zakończyć nasze „Wakacyjne spotkania z Internetem”. Ostatnie zajęcia odbyły się 2 października 2014 r. 11 osób, z których część przyszła po raz pierwszy, zmierzyło się z rozmowami przez Skype’a. Zaplanowane były także temat zakupów w internecie oraz fotografia cyfrowa, jednak okazało się, że Skype pochłonął nas całkowicie.

Po kilku słowach teorii, wszyscy weszli do Internetu, wyszukali stronę programu, z którego pobrali pliki instalacyjne i wykonując polecenia na ekranie zainstalowali program oraz założyli własne konta użytkowników.  Czasem niektórym myliły się konta i hasła do poczty e-mailowej, z tymi do Skype’a. Kłopotów przysparzał także niejednolity sprzęt i oprogramowanie, bo większość pracowała na prywatnych laptopach. W końcu jednak udało się uruchomić program, zalogować do programu i przeprowadzić rozmowę video. Dla oddania efektu rozmowy na odległość Pani Ala przeniosła się ze swoim laptopem do sąsiedniego pomieszczenia. Aby utrzymać znajomości nawiązane na naszych spotkaniach, pododawaliśmy się wzajemnie siebie do listy kontaktów. Liczymy, że znajomości te będą kontynuowane wirtualnie, jak i w realu.

Niespodzianką dla uczestników było losowanie drobnych upominków związanych z PCRS oraz wręczenie dyplomów uczestnictwa w zajęciach latarniczych. Mamy nadzieję, że będzie to zachętą i przypomnieniem do dalszych samodzielnych wędrówek w cyfrowym świecie.

Ponieważ, mimo chęci nie udało się omówić i przećwiczyć wszystkich zagadnień zgłaszanych na spotkaniach, uczestnicy otrzymali propozycję umawiania się na konsultacje indywidualne z Latarniczką w naszej bibliotece.

W „Wakacyjnych spotkaniach z komputerem” w każdych zajęciach udział brało od 9 do 17 osób. Zajęcia mogły zostać przeprowadzone dzięki zaangażowaniu całego zespołu Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. Wsparcia udzieliły także koleżanki z Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku, którym należą się serdeczne podziękowania.

 

Trwa nabór na kolejny cykl zajeć, tym razem pod hasłem "Spokojnie, to tylko internet" (zobacz).

 

 


 

 

11 września na życzenie uczestników został zaprezentowany bezpłatny dostęp do internetu Aero2. Przedstawiono sposób zamówienia karty Aero2 oraz stronę na której omówiono modele modemów, tabletów i telefonów współpracujących z Aero2. Niepowodzeniem skończyła się natomiast prezentacja działania BDI Aero 2 z uwagi na grube mury biblioteki oraz brak możliwości poruszania się ze sprzętem komputerowym dla zlokaliowania lepszego zasięgu sieci.

Drugim zapowiadanym tematem było działanie portalu facebook. Jedna z uczestniczek odważnie zdecydowała się na założenie swojego profilu. Zademonstrowaliśmy na żywo sposób zakładania go oraz obsługi podstawowych funkcji. Dodaliśmy znajomych, rozdaliśmy kilka "lajków", wysłaliśmy zaproszenia do grona znajomych. Udało się także porozmawiać na przez czat facebooka ze znajomym latarnikiem z Bytowa, któremu dziękujemy za życzliwe słowa. Niektórzy świetnie poradzili sobie, odszukując film na YouTube demonstrujący sposób zakładania profilu fb.

Ponieważ zostało nieco czasu omówiliśmy bankowość internetową ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo. Zaprezentowaliśmy wersje demo kont internetowych dwu banków. 

Na następnych zajęciach 18 września zaprezentujemy działanie Skype'a, zakupy w internecie oraz przenoszenie zdjęć z aparatów do komputera.

 


 

Na spotkaniu 4 września kontynuowaliśmy temat zdrowia w internecie. Uczestnicy otrzymali wcześniej na swoje adresy e-mailowe zestaw przykładowych linków na ten temat. Na portalu NFZ sprawdzaliśmy kolejki do lekarzy różnych specjalności oraz poczytaliśmy o prawach pacjenta. Na stronie Ministerstwa Zdrowia sprawdzaliśmy listę leków, ich interakcje oraz możliwości refundacji. Poza tym szukaliśmy informacji o interpretacji badań laboratoryjnych, o chorobach oraz ziołach.

Ponieważ trafiliśmy także na strony obcojęzyczne, przetestowaliśmy od razu tłumacza google. Dużą radość sprawiła zwłaszcza funkcja odsłuchania tłumaczenia. Każdy sprawdzał jak brzmi "kocham cię" w różnych językach.  

Na koniec zajęliśmy się wprowadzeniem do facebooka. Zaprezentowaliśmy profil instytucji oraz osoby prywatnej. Każdy mógł zobaczyć, co widać na profilu oraz stronie głównej, jak szuka i dodaje się znajomych, wysyła wiadomości i rozmawia, co jest w wydarzeniach i kalendarzu.

Na następnych zajęciach chętni będą zakładać swoje profile na facebooku. Na życzenie uczestników przedstawimy także bezpłatny dostęp do internetu Aero2. 

 

 


 

28 sierpnia zajęliśmy się planowaniem podróży. Wykorzystaliśmy internetowy rozkład jazdy PKP oraz portal e-podróżnik. Okazało się, że z internetem każda podróż może być, jeśli nie krótsza, to przynajmniej starannie zaplanowana i przemyślana.

Oprócz tego, jak każdy rasowy internauta, sprawdziliśmy pocztę e-mailową. Wszyscy mieli okazję poznać magiczne działanie kombinacji klawiszy "Ctrl" i "Shift" oraz "Ctrl" i "+/-". Ponieważ zostało jeszcze trochę czasu, próbowaliśmy wyszukać lekarzy w internecie. Za tydzień będziemy kontynuować temat zdrowia, oraz rozgryziemy facebooka.

 


 

 

21 sierpnia na VI spotkaniu ćwiczyliśmy korzystanie z poczty internetowej. Odczytywaliśmy i wysyłaliśmy e-maile z linkami oraz załącznikami.

Samodzielne zadanie poprawiło wyszystkim humor, należało bowiem poszukać w internecie przepisu na pyszną nalewkę i link do niego przesłać e-mailem do prawdzącej zajęcia latarniczki. Zanosi się na ciekawą lekturę.

Kolejne zajęcia - 28 sierpnia w godz. 11.00-13.00

 

 


 

Tematem spotkania 14 sierpnia była poczta internetowa. Każdy założył własne konto, wysłał i odebrał po kilka e-maili. Trochę czasu zajęło wybranie niepowtarzalnych loginów. Mówiliśmy też o bezpieczeństwie haseł.

Podobno było trudno, jednak mieliśmy satysfakcję, bo poczta e-mailowa pozwala od razu zobaczyć efekty naszych działań. 

Każdy dostał zadanie domowe: dowiedzieć się i spisać aderesy e-mailowe członków rodziny i znajomych. Na następnych zajęciach nadal bedziemy testować funkcjonalość poczty internetowej.

Kolejne zajęcia - 21 sierpnia w godz. 11.00-13.00

 


 

 

Czwarte spotkania z komputerem 7 sierpnia upłynęły pod znakiem surfowania w internecie. Szukaliśmy tekstów, grafiki i filmów.

Przeglądaliśmy także mapy Google. Wytyczaliśmy trasę z Kalisza do Zakopanego. W tamtych okolicach przydała się opcja "pokaż ukształtowanie terenu". Po tak dalekiej wyprawie obejrzeliśmy z lotu znane miejsca w swojej okolicy.

  Uczyliśmy się wyszukiwania i przeglądania filmów, także na YouTube. Oprócz muzyki, która może zaspokoić najróżniejsze gusta, można znaleźć wiele przydatnych filmów demonstrujących rozwiazywanie najróżniejszych problemów codziennego życia. 

 

Kolejne zajęcia - 14 sierpnia w godz. 11.00-13.00

 


 

31 lipca na trzecich z kolei warsztatach otworzyliśmy po raz pierwszy wrota internetu. Zanim jednak, to się stało czekała nas potyczka z podstawami sieciowego bhp. Fundamentalną sprawą dla użytkowników Windowsów jest aktualny program antywirusowy, rozmawialiśmy więc o różnych ich wersjach. Uczestnicy zobaczyli jak odszukać, pobrać i zainstalować lub zaktualizować jeden z darmowych antwywirusów oraz jak sprawdzić czy komputer jest bezpieczny. Ponieważ w większości każdy pracował na własnym laptopie, okazało się, że dwa komputery były zarażone. Jeden udało się wyleczyć a drugi - musi trafić do fachowca. Całe szczęście, że wykryliśmy to w porę.

Na sprawdzonych już komputerach uruchomiliśmy internet. Przy okazji obsługi przeglądarki i wyszukiwarki, próbowaliśmy korzystać z podstawowych ich funkcji. Rozkodowywaliśmy także informacje podane na stronach z wynikami wyszukiwania. Przy okazji wyjaśniło się co to jest link i jakie inne formy przekazu treści stosowane są na stronach internetowych.

Ponieważ ostatnie tygodnie przynoszą nam zmienną aurę postanowiliśmy na początek poszukać informacji o pogodzie w naszej okolicy.

Kolejne zajęcia w czwartek 7 sierpnia w godz. 11.00-13.00.

 


 

Na drugim "Wakacyjnym spotkaniu z komputerem" 24 lipca powtórzyliśmy wiedzę z poprzednich zajęć. Nie było kłopotu z włączaniem komputerów, czy tworzeniem nowych dokumentów tekstowych. Dobrze zapadły wszystkim w pamięć także funkcje klawiszy używanych najczęściej przy tekstach. Nadal ćwiczyliśmy pisanie, także ze słuchu.

Mówiliśmy o poprawianiu błędów, sposobach na zmianę wielkości i rodzaju czcionki, stosowaniu pogrubień w tekstach, wyrównywaniu marginesów. Zwracaliśmy też uwagę na to, aby teksty były przyjemne dla oka i wyglądały profesjonalnie, czyli na stawianie spacji za znakami przestanowymi, a nie przed, stosowanie akapitów, justowania itp.

Edycja tekstów była na tyle zajmująca, że na koniec udało nam się wygospodarowac nieco czasu tylko na przejrzenie relacji i fotografii z poprzednich zajęć.

 


 

22 lipca 2014 r. odbyło się pierwsze z serii "Wakacyjnych spotkań z komputerem". Mimo upalnej pogody przybyło aż 14 osób zainteresowanych cyfrowym światem.

Na początek porozmawialiśmy o tym jak komputery i internet zmieniają nasze codzienne życie. Wszyscy zgodzili się, że umiejętność korzystania z nowoczesnej techniki jest coraz bardziej potrzeba, a Ci, którzy jej unikają, mogą czuć się wykluczeni z życia społecznego. Każdy z uczestników już słyszał co nieco o możliwościach komputerów i internetu, nie było więc problemu z określeniem tematów kolejnych "Wakacyjnych spotkań...". 

Ponieważ część z uczestników nie miała jeszcze żadnego samodzielnego kontaktu ze sprzętem, zaczęliśmy od początku. Uczyliśmy się podpinać kable zasilania, uruchomić i bezpiecznie wyłączyć komputer, posługiwać się klawiaturą, myszką, panelem dotykowym laptopa. Rozmawialiśmy o pulpicie, ikonkce, pliku... Każdemu udało się utworzyć plik tekstowy, napisać kilka zdań i zachować je w pamięci swojego komputera. Pierwsze sukcesy osiagnięte.

 


22.07.2014
22.07.2014
22.07.2014
22.07.2014
22.07.2014
22.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
24.07.2014
31.07.2014
31.07.2014
31.07.2014
31.07.2014
31.07.2014
31.07.2014
07.08.2014
07.08.2014
07.08.2014
07.08.2014
07.08.2014
07.08.2014
14.08.2014
14.08.2014
14.08.2014
14.08.2014
14.08.2014
14.08.2014
21.08.2014
21.08.2014
21.08.2014
21.08.2014
21.08.2014
21.08.2014
28.08.2014
28.08.2014
28.08.2014
28.08.2014
28.08.2014
28.08.2014
04.09.2014
04.09.2014
04.09.2014
04.09.2014
04.09.2014
04.09.2014
11.09.2014
11.09.2014
11.09.2014
11.09.2014
11.09.2014
11.09.2014
11.09.2014
11.09.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014
02.10.2014

Data utworzenia: 2014-07-23
Data aktualizacji: 2014-10-03

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony