Imprezy biblioteczne


Wakacyjne podchody z Sieciakami

Małgorzata Matysiak

· dzieci · podchody ·

Sieciaki na wakacjach to program edukacyjny, mający na celu, poprzez zabawę, nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z Internetu. Jest prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange. Od roku 2012 akcja „Sieciaki na wakacjach” została poszerzona lokalne imprezy edukacyjne, które mogą być organizowane przez rozmaite intytucje i organizacje. 

Nasza biblioteka przyłączyła się do akcji i zorganizowała  Podchody SiecioWakacyjne dla dzieci. Od organizatorów akcji otrzymaliśmy zestaw materiałów edukacyjnych oraz specjalne sieciakowe pakiety dla każdego z uczestników. Ogromną pomoc i wsparcie w organizowaniu przedsięwzięcia zaoferowała nam Małgosia Sulwińska, studentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, która była wolontariuszką w Fundacji Dzieci Niczyje.

Do zabawy zaprosliliśmy młodych czytelników biblioteki w Opatówku oraz filii w Rajsku i Tłokini Wielkiej.

Dzieci wspaniale się integrowały i z zaciekawieniem słuchały zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Spore wrażenie wywarły na dzieciach filmy ukazujące zagrożenia, jakie może nieść za sobą nieostrożne poruszanie się w sieci, zbyt duże zaufanie do osób poznanych w Internecie, cyberprzemoc.

Najlepsza zabawa miała jednak miejsce w plenerze. Zgodnie z zasadami podchodów uczestnicy podzieli się na dwie grupy. Pierwsza - uciekała, pozostawiając po drodze różne zadania do wykonania, a druga grupa - pościgowa - wykonywała powierzone misje. Sporo radości było przy pierwszym zadaniu, w którym za pomocą sznurka i własnych ciał dzieci musiały stworzyć model sieci internetowej. I tak dzieci stały się symbolami komputerów a oplatający je sznurek, który musiał przechodzić przez rękawy bluzek, oznaczał łącze sieciowe na skalę światową. W innych zadaniach uczestnicy musieli podzielić nazwy czynności w sieci, na zachowania dozwolone i niebezpieczne, wymyślały rymowanki o wakacjach, wypełniały przykładowe formularze ze stron internetowych, dotyczące danych osobowych, układały rozsypanki, których treść odnosiła się do tematu bezpiecznego Internetu.

Zakończenie zabawy zostało zaplanowane na naszych urokliwych Wądołach przy ognisku, które pomogli zorganizować wolontariusze - starsi koledzy, czytelnicy naszej biblioteki i fili w Tłokini Wielkiej. Wszyscy uczestnicy podchodów otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z pakietem zawierającym informacje o bezpiecznym Internecie, polecanych stronach WWW, organizacjach zajmujących się pomocą poszkodowanym w sieci oraz szczególne wskazówki dla rodziców młodych surferów.

Wierzymy, że dzięki tym zajęciom dzieci będą bezpiecznie i rozsądnie korzystały z Internetu.

Dzieci zapraszamy na www.sieciaki.pl, a rodziców na stronę Fundacji Dzieci Niczyje i na Helpline.org.pl.

 

Zobacz także prezentację na YouTube.Data utworzenia: 2012-07-11
Data aktualizacji: 2012-08-06

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony