Imprezy biblioteczne


W ogrodzie, ogródku i na balkonie

Małgorzata Judasz

"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek" zapisał Cyceron, a Audrey Hepburn mówiła, że "założyć ogród, to uwierzyć w jutro". Zgadzamy się z tym w stu procentach. W myśl tych stwierdzeń, w czwartek 1 marca 2018 r. w naszej bibliotece spotkali się sami optymiści - miłośnicy ogrodów, ogródków i balkonów i wszystkiego co tam rośnie, cieszy oczy i upiększa nasz mały kawałek świata.

Bohaterami spotkania byli Honorata Ola Małoburska i Mariusz Małoburski, ogrodnicy z zamiłowania i profesji, właściciele szkółki "Ogrodowe ABC" w Opatówku. Wspierał ich tego wieczoru Damian Jakóbczak, nauczyciel Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.

Mariusz przeprowadził zebranych wcale niełatwą drogą od pragnienia własnego ogrodu, do stworzenia sobie miłego dla oka, bujnego i łatwego w pielegnacji własnego kawałka zieleni. Zwrócił uwagę na konieczność wcześniejszego rozplanowania różnych stref w ogrodzie, przygotowania podłoża, ukształtowania terenu, odchwaszczenia (czy można skutecznie walczyć z perzem?), doboru i rozplanowania nasadzeń (sztuką jest skomponowanie nowych roślin, z tymi, które już mamy). Mówił też o tym, jak dbać o ogród. Zdradził kilka zawodowych tajemnic. Szczególnie namawiał do tego, aby nie bać się cięcia roślin i zademonstrował, jak to prawidłowo robić. 

Ola Małoburska podzieliła się swoją fascynacją ziołami. Przedstawiła portrety kilku mniej i bardziej znanych: bazylii, mięty, melisy, rozmarynu, bylicy bożego drzewka, lubczyku, szałwii... Temat ten był bliski wszystkim, którym zależy na pysznym i zdrowym jedzeniu.

Damian Jakóbczak wprowadził nas w podstawy teorii i praktyki gleb, ich odczynu, nawożenia, podlewania. Wszak "dobry korzeń to podstawa"! Zwrócił uwagę także na dobór roślin do stref klimatycznych naszego kraju.

Spotkanie zakończyła sesja pytań o konkretne prace w ogrodzie: kiedy przycinać orzechy, czereśnie, morele, trzmielinę? jak ciąć różę pnącą? gdzie kupić daglęzję?

Zainteresowanie tematem skłania nas do planowania kolejnych spotkań ogrodniczych, bardziej sprofilowanych tematycznie.

Za oknem od kilkunastu dni temperatura poniżej minus 14 stopni, a my rozmawiamy o ogrodach! Czy ktoś zaprzeczy, że z optymizmem patrzymy w przyszłość?

To co robią Ola i Mariusz można obejrzeć tutaj (kliknij).

Data utworzenia: 2018-03-02
Data aktualizacji: 2018-03-02

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony