VII Bajkowa Noc w Bibliotece z Piratami

Małgorzata Matysiak

Już po raz siódmy odbyła się w naszej bibliotece, szalona, nocna impreza dla młodych czytelników. Każdego roku ma ona swój temat – tym razem była to bajkowa noc z piratami.

Dzieci, które chciały wziąć udział w zabawie, podjęły się przeczytania książki o piratach oraz namalowania pracy przedstawiającej przygody książkowych bohaterów. Tego rodzaju eliminacje zostały zaplanowane po raz pierwszy, głównie dlatego, że każdego roku liczba chętnych do wzięcia udziału w zabawie jest ogromna zaś pomieszczenia biblioteki niewielkie. Czasu na czytanie było jednak dużo, gdyż tegoroczny pomysł bajkowej nocy został zaprezentowany na samym początku wakacji.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 19.00 w czwartek 25 sierpnia. Po oficjalnym powitaniu dzieci przystąpiły do budowy ogromnego pirackiego statku, na pokładzie którego złożyły uroczystą piracką przysięgę. Sporym wyzwaniem okazało się wymyślenie dla niego nazwy. Dyskusjom nie było końca, ale po głosowaniu przystano na "Błękitny Klejnot".

W nagrodę za wybudowanie statku, dzieci otrzymały fragment mapy skarbu. Informacje na niej zawarte zmusiły młodych piratów do zejścia na suchy ląd i szukania kolejnych wskazówek. Na trasie wiodącej przez mroczny park w Opatówku szukano dalszych części mapy, która po złożeniu doprowadziła dzieci znów do biblioteki. Skarbem okazały się owoce południowe, z których uczestnicy przygotowali dla siebie sałatkę. Po obfitym posiłku młodzi piraci wypoczywali na swym statku i słuchali ciekawostek o owocach, które wcześniej miały okazję obierać, kroić i zajadać.

Pozostałe zabawy odbywały się we wnętrzach biblioteki. W przerwach między „sprzątaniem pokładu” lub zabawą „celne oko pirata” dzieci słuchały fragmentów opowieści o groźnych korsarzach. Na zakończenie imprezy nie mogło zabraknąć pasowania na pirata. Choć rozkaz, aby iść spać został wydany po północy to ostatnie szepty ucichły dopiero po godzinie drugiej nad ranem.

Rankiem o godzinie 7.30 przybli rodzice małych rozbójników morskich, którym przypadł zaszczyt budzenia swoich pociech i pakowania ich ekwipunku. Gdy dorośli zajmowali się zwijaniem śpiworów, dzieci zajadały śniadanie, po którym choć zmęczone i niewyspane, to bardzo zadowolone opuściły bibliotekę.

Zobacz także przygotowania do tegorocznej Nocy z Piratami i dekoracje biblioteki.

Data utworzenia: 2011-08-26
Data aktualizacji: 2011-08-29