VI Bajkowa Noc w Bibliotece - Duchy w bibliotece

Jadwiga Miluśka - Stasiak

To już szósta nocna zabawa w bibliotece zorganizowana  z 25 na 26 sierpnia dla najmłodszych czytelników – dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

W tym roku  18 dzieci zamieniło się w duchy, a zabawę przygotowały koleżanki: Małgorzata Matysiak, Barbara Sulwińska i Agnieszka Przepiórka.

Dzieci przyszły do biblioteki o godzinie 19.00. Tam oczekiwały na nie liczne postaci duchów, duszków i zjaw przygotowane przez bibliotekarki oraz książki dla dzieci o duchach.  Bibliotekarki pomalowały dzieciom buzie i zaczęła się zabawa.

Zabawy były przeplatane czytaniem fragmentów książek o duchach. Dzieci przyniosły latarki i przygotowały w bibliotece lampiony. Kiedy tylko ściemniło się białe duszki z lampionami wyszły na spacer do parku. Najpierw „wystraszyły” panie w GOK-u przygotowujące wieniec dożynkowy. W drodze do parku pohukiwały i piszczały budząc zainteresowanie przechodniów i mieszkańców mijanych domów. W parku było wiele emocji, gdyż poza grupą bibliotecznych duszków grasowały tam „dorosłe” duchy spacerujące z psem oraz  inne duchy na rowerach. Okazało się wkrótce, że to bliscy małych duszków, którzy chcieli wzbudzić jeszcze więcej emocji. W końcu wszyscy spotkali się i było dużo śmiechu. Nikt się nie bał, bo nad dziećmi czuwały znajome już duchy – bibliotekarki i w najtrudniejszych momentach można było złapać bliskiego ducha za rękę lub przytulić się.

Po powrocie czekał  na dzieciaki specjalny posiłek dla duszków (maleńkie bułeczki z bananami) i zabawa w bibliotece była kontynuowana. Duszki postanowiły zostawić po sobie także prace plastyczne i wykonały na czarnych kartkach śmieszne białe szkielety. Można je oglądać na wystawie w bibliotece.

Tradycyjnie o północy duszki umyły się, jak mogły, i rozłożyły w czytelni biblioteki swoje karimaty i śpiwory. Po wspaniałej zabawie przyszedł spokojny, głęboki sen.  Niestety wcześnie rano trzeba było wstać, bo biblioteka zaczyna swoją pracę. Pobudka nie była chyba miła dla duszków, ale poranna gimnastyka pomogła im w porannym przebudzeniu. Na zakończenie śniadanie oraz deser - pyszny ciemny placek udekorowany białymi duszkami przygotowany przez jedną z bibliotekarek i uśmiechnięte dzieciaki trafiły w objęcia oczekujących na nie rodziców.

Imprezy dla dzieci organizowane w bibliotece mają na celu przyciągnięcie ich do biblioteki i zainteresowanie książką i czytaniem. Coraz więcej rodziców rozumie, jak ważny dla rozwoju emocjonalnego dziecka jest kontakt z książką i chętnie współpracuje z biblioteką. Tegoroczna noc z duchami, nawiązanie do opowieści dla dzieci i baśni, w których występują duchy miało na celu pokazanie dzieciom różnorodności tematyki książek oraz umiejętności pokonywania lęku i radzenia sobie ze strachami, które okazują się być bardziej śmieszne niż straszne.

Data utworzenia: 2010-08-26
Data aktualizacji: 2011-01-18