Teresa Tomsia i jej "Dom utracony, dom ocalony"

Jadwiga Miluśka-Stasiak

27 października 2009 r. gościła w bibliotece w Opatówku Teresa Tomsia – poetka, autorka szkiców literackich i tekstów piosenek, animatorka kultury. Teresa Tomsia odwiedziła Opatówek już po raz czwarty.  Spotkania autorskie i warsztaty literackie prowadzone z młodzieżą spotykały się zawsze z dużym zainteresowaniem. I tym razem było to interesujące spotkanie przybliżające słuchaczom niedostatecznie jeszcze znany i opisany rozdział naszej historii.

Teresa Tomsia pochodzi z rodziny kresowej, która przeżyła deportację na Syberię, a po wojnie osiedliła się na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Rodzinne dzieje, zwłaszcza okres wojny i pierwsze lata powojenne skłoniły pisarkę do napisania książki pt. "Dom utracony, dom ocalony" ukazującej przeżycia swojej matki, jej rodziców, rodziny i znajomych deportowanych ze swoich domów na Syberię, o katorżniczej pracy kobiet i dzieci, o głodzie, chorobach i poniżeniu. To także książka o powrocie do Polski i tworzeniu nowego domu oraz nostalgii za tym utraconym na zawsze.

Książka zawiera wspomnienia poszczególnych członków rodziny i znajomych, fotografie, listy. Spoiwem poszczególnych rozdziałów są wiersze poetki. Staranne i estetyczne wydanie zachęca do zajrzenia do środka, a kiedy zaczyna się czytać, niełatwo jest się oderwać od lektury.

Zachęcam do przeczytania książki, która jest w księgozbiorze biblioteki.

Data utworzenia: 2009-10-30
Data aktualizacji: 2009-11-02