Imprezy biblioteczne


"Tęcza" Marii Konopnickej

Małgorzata Matysiak

8 października 2010 roku minęło 100 lat od śmierci Marii Konopnickiej.

Tego dnia w czytelni biblioteki odbyły się zajęcia dla dzieci, mające na celu przybliżenie sylwetki popularnej niegdyś pisarki.

Z pomocą książek poświęconych Kaliszowi udało się pokazać dzieciom dom, w którym przez wiele lat mieszkała Maria Wasiłowska (później Konopnicka) oraz jej pomnik. Dzieci żywo zareagowały na widok fotografii, dobrze im znanej, zabytkowej kamienicy  przy Rynku Głównym w Kaliszu. Na jej fasadzie znajdują się  medaliony z twarzami sławnych kaliszan, pośród których jest także podobizna Marii Konopnickiej.

W trakcie zajęć nie mogło zabraknąć czytania fragmentów wierszy autorki: Pranie, Jesienią, Czytanie, Parasol oraz Tęcza.

W drugiej części spotkania, zadaniem młodych czytelników było wykonanie pracy plastycznej ukazującej zjawisko tęczy. Na papierze wyklejonym kaszą jęczmienną,  dzieci  malowały farbami piękne obrazki. Te oryginalne podkłady zostały przygotowane kilka dni wcześniej w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Wymagało to sporej powierzchni roboczej oraz dostępu do kuchni gazowej na której przygotowywano klej z mąki ziemniaczanej.

Okazało się, że nikt z obecnych na zajęciach, nie miał wcześniej okazji do tego rodzaju eksperymentu artystycznego. Jego efekty można podziwiać na wystawie "na sznurku" w wypożyczalni biblioteki.

Podobne zajęcia zostały przeprowadzone dla dzieci z Przedszkola w Opatówku. 11 października tęczę pani Marii Konopnickiej malowały dzieci z grupy "0 b", 13 października  - grupa "0 c", a 15 października - grupa "0 a". Przedszkolaki przy okazji zwiedziły bibliotekę i zobaczyły jak wypożycza się książki. Obiecały także, że poproszą kogoś starszego z rodziny o czytanie im przed snem bajek.


Data utworzenia: 2010-10-11
Data aktualizacji: 2011-01-18

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony