Imprezy biblioteczne


Spotkanie z profesorem Jerzym Fiećko

17 września 2009 r. obie placówki w Opatówku noszące imię Gillerów gościły prof. Jerzego Fiećko z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
    W Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillera profesor przedstawił sylwetkę Agatona Gillera – zesłańca syberyjskiego, historyka Syberii, aktywnego członka władz powstania styczniowego oraz pisarza i publicysty. Młodzież z II i III klas Gimnazjum z zainteresowaniem słuchała ciekawego wykładu o jednym ze swoich patronów.
    W godzinach popołudniowych prof. Jerzy Fiećko spotkał się z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów. Tematem wystąpienia była Rosja w zesłańczych tekstach Agatona Gillera.  Poglądy Agatona Gillera na ówczesną Rosję zawarte są w jego syberyjskich pracach, a zwłaszcza w Opisaniu Zabajkalskiej Krainy w Syberii. Był to dzień szczególny – 70 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę, dlatego temat był tym bardziej interesujący. Profesor Jerzy Fiećko porównywał poglądy Gillera z poglądami Adama Mickiewicza zawartymi w jego wykładach w College de France oraz ze stanowiskiem markiza Astolphe’a de Custine w  Listach z Rosji i Rosji w 1839 r.
    Tematyka gillerowska jest zawsze ciekawa dla opatowian. Dlatego biblioteka będzie kontynuowała spotkania na tematy z związane ze swoimi patronami.


Data utworzenia: 2009-09-28
Data aktualizacji: 2009-10-01

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony