Imprezy biblioteczne


Spotkanie kronikarzy OSP

Małgorzata Judasz

16.02.2013 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie strażaków-ochotników prowadzących kroniki swoich jednostek. Przyjechało 39 kronikarzy „praktykujących” jak i tych, którzy dopiero zamierzają podjąć się tego zadania. Wśród ich było 11 osób z gminy Opatówek, 18 - z innych gmin powiatu kaliskiego i 10 gości z innych powiatów, w tym z Lubonia pod Poznaniem i Trębaczowa w pow. kępińskim. Reprezentowali 30 jednostek.

Gości powitał druh Bogdan Marszał, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Opatówku i jednocześnie członek Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Kaliszu. Spotkanie prowadziła Małgorzata Judasz, przedstawicielka biblioteki w Opatówku, historyk, niedawno zwerbowana do zaprowadzenia kroniki OSP Sierzchów oraz druh Bogdan Siwiński z OSP Roztoka, od 30 lat spisujący kronikę, która na ogólnopolskich konkursach jest uznawana za wzorową.

W pierwszej części rozmawialiśmy o różnych typach kronik, o tematach, które mogą, a nawet powinny być opisywane w kronikach strażackich, o tym jak budować poprawne i ciekawe wpisy oraz w jaki sposób dobierać i opisywać ilustracje. Sporo czasu poświęciliśmy dyskusji o postawie kronikarza, jego etyce i odpowiedzialności za słowo pisane. Próbowaliśmy sformułować porady „na początek” dla kronikarzy oraz ostrzec przed najczęściej popełnianymi błędami. Goście biblioteki dowiedzieli się także o wsparciu jakiego udziela kronikarzom Zarząd Główny Związku OSP RP i zarządy wojewódzkie: kursach dla opiekunów izb pamięci i kronikarzy OSP, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach i przeglądach kronik OSP oraz Klubie Kronikarza.    

Druh Bogdan Siwiński przedstawił swoją drogę od zupełnego laika w kwestiach kronikarskich do uznanego fachowca. Opowiedział o praktyce prowadzenia kronik: kwestiach technicznych, redaktorskich, sposobach zdobywania informacji, swoich stosunkach z władzami gminy i kolegami z jednostki.

Była też okazja do przejrzenia kilku kronik przywiezionych przez gości, w tym 6 tomów kroniki OSP Roztoka. Uznanie wzbudzał zarówno jej poziom merytoryczny, jak i estetyka oraz oprawa plastyczna. Przy oglądaniu kronik pojawiały się konkretne pytania, rady i uwagi. Zaprezentowano także książki i inne wydawnictwa o tematyce pożarniczej ze zbiorów biblioteki w Opatówku: od książeczek dla dzieci po publikacje naukowe dla badaczy.

Podczas przerw była okazja do rozmów ze starymi znajomymi, poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach i sposobie na życie, wymiany doświadczeń i innych rozmów przy kawie. Kilka osób rozważało, w jaki sposób założyć kronikę i uzupełnić dzieje swojej OSP, które do tej pory nie były dokumentowane.

Z powodu ciasnej sali i dużej liczby chętnych zmieniliśmy nieco pierwotny scenariusz spotkania, rezygnując z formuły warsztatów. Padła jednak propozycja zorganizowania podobnego spotkania za rok. Zostało przyjęte to z aprobatą. Druh Bogdan Marszał, obiecał zapewnić większe pomieszczenie (trzymamy za słowo). Liczymy, że uda się wtedy przedstawić nowo założone kroniki, porozmawiać o konkretnych problemach i wątpliwościach kronikarzy oraz przeprowadzić ćwiczenia praktyczne.

Spotkanie stanowi część projektu Biblioteki w Opatówku pt. „Pasjonowanie codzienności” finansowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek w konkursie „Aktywna Biblioteka”.

Dziękujemy druhowi Bogdanowi Marszałowi za pomoc w organizacji spotkania oraz wszystkim, którzy udzielili nam wsparcia medialnego i pomogli dotrzeć z informacją o spotkaniu do druhów-kronikarzy. Cieszymy się z dużego zainteresowania tematem. Po raz kolejny okazało się, że ze strażakami warto współpracować, bo zawsze można liczyć na pozytywny odzew i dobre efekty.

 

Odwiedź nas także na facebooku.

 













Data utworzenia: 2013-02-18
Data aktualizacji: 2013-02-27

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony