Spotkanie autorskie z siostrą Bożeną Anną Flak

wyrasta człowiek
                        i zakwitają wiersze

S. Bożena Anna Flak

W połowie kwietnia 2009 roku przyjechała w rodzinne strony z Rzymu siostra Bożena Anna Flak. Bywa tu niezbyt często, gdyż jest asystentką przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, bezpośrednią  zastępczynią przełożonej i jej oficjalnym tłumaczem. Najczęściej przebywa za granicą; w marcu otrzymaliśmy od Niej kartkę z Teksasu.

Siostra Bożena Anna Flak urodziła się w Saczynie w parafii Chełmce, jest absolwentką Liceum im. Anny Jagiellonki w Kaliszu. Ukończyła Studium Pielęgniarskie w Warszawie, a następnie filologię polską w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę magisterską pisała o poezji współczesnej. Studiowała także w Uniwersytecie w Saint Louis i w Loyola University w Chicago. Przez wiele lat uczyła literatury i języka polskiego w Prywatnym Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie. Pełniła funkcję przełożonej prowincjalnej Warszawskiej Prowincji Sióstr Nazaretanek i inne funkcje w zgromadzeniach żeńskich w Polsce.

Siostra Bożena Anna Flak jest poetką. Wydała 5 tomików wierszy. Pierwszy z nich - Owoc granatu ukazał się w Londynie w 1989 r. Kolejne Piszę Ci moją miłość, Jak złota spinka i Kto zieleń powróci w Warszawie i w Pelplinie w latach 1993-2005 i ostatni Zmylone ptaki w Warszawie w 2008 r. Jej twórczość jest wysoko oceniana przez literaturoznawców, a czytelnicy sięgają do niej bardzo chętnie.

16 kwietnia Siostra Bożena spotkała się z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. Dla miłośników poezji było to wyjątkowe przeżycie. Jakkolwiek wielu z nich poznało już wcześniej poezję Siostry Bożeny, to jednak na spotkanie z Nią wszyscy czekali z dużym zaciekawieniem. Na spotkanie przyszło do biblioteki wiele osób. W czytelni zrobiło się ciasno, ale ciepły, serdeczny uśmiech naszego Gościa spowodował, że wszyscy zapomnieli o niewygodach.

Poetka zaczęła czytać swoje utwory i wszyscy zasłuchali się w treść wierszy odnoszących się do najprostszych, znanych nam wszystkich, motywów. Jest wśród nich Matka, rodzina, dom i jakże bliscy człowiekowi czworonożni przyjaciele. Jest przyroda naszych stron, ze szczególną rolą drzew, jest głęboka wiara w Boga, jednak bez natarczywej religijności. Są tu także wędrówki do miejsc świętych i w przeszłość. Utwory poetyckie Siostry Bożeny są świadectwem poetyckiego kunsztu autorki, jej niezwykłej wrażliwości na słowo, a także znajomości natury ludzkiej. Ta poezja jest przepojona muzyką i plastycznymi obrazami przywołującymi pejzaż podkaliskich wsi. Mówi o zakorzenieniu w rodzinnych stronach i o dziedzictwie minionych pokoleń.

Na spotkaniu w Opatówku, inaczej niż na innych spotkaniach autorskich, nie było lektora i autorka czytała swoje utwory sama. Dzięki temu Jej poezja stała się jeszcze bliższa słuchaczom, a sama poetka, jej głos, jej uśmiech, otwartość na słuchaczy, a przede wszystkim emanujący wewnętrzny spokój i miłość do otaczającego świata pozostaną w pamięci wszystkich uczestników spotkania.

Wszystkie tomiki poezji Siostry Bożeny Anny Flak są dostępne w bibliotece w Opatówku i zapewne w innych bibliotekach naszej diecezji. Zachęcam do czytania wierszy, które zachwycają pięknem naszej mowy ojczystej i głębią swojej treści. Ich poznawanie uszlachetnia, wzmacnia wiarę w Boga, wiarę w miłość i budzi nadzieję. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z poetką wywodzącą się z Naszej Ziemi.

Data utworzenia: 2009-10-01
Data aktualizacji: 2009-10-01