Imprezy biblioteczne


Rowerem na Ural

Małgorzata Matysiak

 

  19 listopada 2015 r. w sali opatowskiego GOK-u, odbyła się impreza która przyciągnęła wielu sympatyków podróży i wypraw rowerowych. Frekwencja była zdumiewająca, ponieważ każdy chciał poznać i posłuchać bohatera wieczoru, którym był Dominik Szmajda – podróżnik, fotograf, współwydawca książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd Kazimierza Nowaka”, autor opracowania listów Kazimierza Nowaka wysyłanych z wyprawy afrykańskiej do żony pt: „Kochana Maryś”, laureat nagród na festiwalach podróżniczych, autor wystaw fotograficznych, jeden z liderów projektu podróżniczego „Sztafeta Afryka Nowaka”, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka, organizator festiwalu Na Szage
i konkursu Kazimierza Nowaka.

Dominik Szmajda w ostatnich latach odbył kilka spektakularnych wypraw rowerowych : w 2008 r. przejechał Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Mali; w latach 2009/2010 Libię; w 2011 Czad a w minione wakacje przedzierał się pieszo przez Kongijskie bezdroża. W 2012 roku dotarł na rowerze na Ural Polarny i o tej wyprawie opowiadał podczas spotkania w Opatówku.

Ile przyjemności daje jazda rowerem wie każdy miłośnik tego rodzaju podróżowania. Doskonale wiadomo, że ważnym czynnikiem pozwalającym odczuwać przyjemność z jazdy rowerem jest droga po której się jedzie i pogoda. W czasie wyprawy na Ural Polarny Dominikowi często brakowało dobrej drogi i pogody. Zimno i komary kąsały bezlitośnie a bezdroża dawały się we znaki szczególnie, kiedy trzeba było pchać rower objuczony bagażem. Pomysłowość podróżnika w radzeniu sobie z trudnościami budziła podziw słuchaczy. Najbardziej przypadł wszystkim do gustu pomysł z napompowaną dętką od ciągnika,  na której Dominik wodował swój rower i bagaż, czasem i siebie samego. Dominik Szmajda przyznał, że lubi podróżować samotnie, jednakże zawierane na trasie wyprawy znajomości sprawiały mu wielką przyjemność. Poznani ludzie często okazywali podróżnikowi życzliwość i wsparcie, za które nigdy nie oczekiwali zapłaty.

Po zakończeniu prelekcji wspomaganej pięknymi zdjęciami i filmami, Dominik Szmajda odpowiadał na pytania słuchaczy. Można się było dowiedzieć między innymi tego, że jego pasja podróżowania zrodziła się po poznaniu przygód Kazimierza Nowaka. Dominik podzielił się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami w przygotowaniach do podróży od strony formalnej i finansowej. Jak się okazało nie trzeba mieć wielkich pieniędzy na taką wyprawę, ale wielką cierpliwość dla przepisów, szczególnie tych u naszych wschodnich sąsiadów. Więcej o przygodach Dominika Szmajdy, których doświadczył podczas swojej rowerowej wyprawy na Ural Polarny można poczytać w jego książce pt: „Rower góral i na Ural”, do wypożyczenia w bibliotece w Opatówku, podobnie jak wszystkie wspomniane tytuły.

Dziękujemy Pani Mieczysławie Jaskule, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku za udostępnienie sali.

Data utworzenia: 2015-11-20
Data aktualizacji: 2015-11-20

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony