Rajd dla dzieci do Winiar

Agnieszka Przepiórka

18 sierpnia 2016 r. odbył się pieszy rajd do Leśnego Centrum Edukacji w Winiarach.  W rajdzie udział wzięło 19 dzieci z klas II-VI.

Wyprawę poprzedziła krótka pogadanka na temat tego jak dbać o przyrodę, jak należy zachowywać się podczas wędrówki, aby nie zakłócać spokoju i porządku. Dzieci przed wymarszem mogły obejrzeć znajdujące się w zbiorach biblioteki książki o tematyce przyrodniczej, m.in.: zielniki.

Trasa rajdu liczyła 8 km i prowadziła z Gminnej Biblioteki Publicznej  w Opatówku  przez piękne tereny Trojanowa, Szałego i lasu winiarskiego do Leśnego Centrum Edukacji w Winiarach. Do Opatówka uczestnicy rajdu powrócili autobusem KLA.

Już na początku trasy wszyscy uczestnicy musieli zrobić króciutki postój, aby móc rozebrać się z okrycia wierzchniego, gdyż pogoda była jak na zamówienie i słońce nie opuszczało małych podróżników ani na chwilę. Jednak ze względu na długi dystans jaki był do przejścia w połowie drogi konieczny był odpoczynek, który został umilony czytaniem krótkich opowieści o zwierzętach. Dokładne słuchanie przydało się, ponieważ na koniec odbył się quiz wiedzy o wiewiórce, podczas którego każdy mógł się dowiedzieć np. ile waży wiewiórka lub jak długo  żyje.

W trakcie wędrówki w lesie winiarskim można natrafić na tablice informacyjne o tym, co można spotkać w lesie, jak wyglądają poszczególne drzewa, jakie są choroby drzew oraz jak liczy się ich wiek. W trakcie wyprawy dzieci miały okazję zobaczyć niegroźnego zaskrońca i gimnastykować się według wskazówek z jednej z tablic edukacyjnych.

Na mecie w Leśnym Centrum Edukacji w Winiarach na uczestników czekał leśniczy Tomasz Czerniak, który zaprezentował dzieciom pokaz multimedialny na temat ”Zasad zachowania się w lesie”, opowiadał o pracy leśniczego, różnicy miedzy leśniczym a myśliwym. Zainteresowanie tą  tematyką wśród słuchaczy było duże, padło wiele ciekawych pytań i informacji. Można było dowiedzieć się m. in. o zakazie wchodzenia na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 4 m lub o tym co należy robić gdy dostrzeże się pożar w lesie.

Na zakończenie rajdu odbyło się ognisko przygotowane w leśniczówce. Była to nagroda za wysiłek włożony w pokonanie tak długiej trasy w dwie godziny. W trakcie rajdu wszyscy bawili się wyśmienicie, wyśmienite były także pieczone kiełbaski i chleb.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną przygodę, nienaganne zachowanie oraz za wytrwałość i zapraszamy na kolejne zajęcia z biblioteką.

Data utworzenia: 2016-08-19
Data aktualizacji: 2016-08-19