Promocja książki "W kręgu Miasteczka Róży Wiatrów..."

9 marca 2012 roku w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyła się promocja książki Jadwigi Miluśkiej-Stasiak pt. W kręgu "Miasteczka Róży Wiatrów" Gmina Opatówek wczoraj i dziś.

Uczestniczyło w niej ponad 120 osób, w tym przewodniczący Rady Powiatu – Mieczysław Łuczak, przewodniczący Rady Gminy w Opatówku – Paweł Bąkowski, wójt gminy Opatówek – Sebastian Wardęcki, proboszcz parafii Opatówek – ks. dr Władysław Czamara i dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu – ks. Jan Ludwiczak.

Autorka książki przygotowała prezentację multimedialną, w której przedstawiła dzieje i teraźniejszość Gminy Opatówek poprzez fotografie, które ze względów finansowych nie znalazły się w wydawnictwie.

Wydawnictwo zawiera informacje o gminie Opatówek, o Opatówku i o poszczególnych miejscowościach gminy Opatówek. Tytuł nawiązuje do książki Eligiusza Kor-Walczaka, której akcja dzieje się w Opatówku w czasie budowy fabryki sukna. Informacje są wzbogacone fotografiami autorstwa Doroty Buncler, Władysława Kościelniaka, Ewy Andrzejewskiej i samej autorki. Zamieszczono także fotografie ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Urzędu Gminy w Opatówku i zbiorów biblioteki w Opatówku. Tekst został przetłumaczony na 3 języki obce: angielski, niemiecki i rosyjski. Tekst spina firletka – popularny na naszył łąkach czerwcowy kwiatek, który zaistniał w jednym z najpiękniejszych wierszy poetki uroczonej w Opatówku – Łucji Pinczewskiej-Gliksman.

Jest to szósta publikacja książkowa biblioteki w Opatówku. Jej wydanie było możliwe dzięki środkom unijnym, które biblioteka uzyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

W ostatnim czasie biblioteka w Opatówku otrzymała dofinansowanie do 3 opracowanych przez bibliotekarzy projektów: na wymianę posadzki w zabytkowej bramie wejściowej do biblioteki, na wydanie publikacji o gminie i na tablice z fotografiami dawnego Opatówka w parku i w bramie biblioteki.

Fotografie wykorzystane w wydawnictwie i inne, przedstawiające malownicze miejsca gminy Opatówek można obejrzeć tutaj.

Data utworzenia: 2012-03-12
Data aktualizacji: 2012-03-12