Imprezy biblioteczne


Piknik w Cegielni

Jadwiga Miluśka-Stasiak

Wizyta w cegielni w sobotnie popołudnie 8 czerwca była kolejnym punktem projektu „Pasjonowanie codzienności” i dostarczyła zwiedzającym wielu wrażeń. Dzięki otwartości i gościnności współwłaścicielki Cegielni w Cieni Pierwszej Pani Wioletty Sieradzkiej ponad 70 osób mogło odwiedzić ten niewątpliwie najstarszy w naszej gminie zakład produkcyjny.

W programie wyprawy do Cegielni było tylko zwiedzanie zakładu, kopalni gliny, warsztaty plastyczne i ognisko. Wizyta rozpoczęła się od ciekawej prezentacji multimedialnej i prelekcji inż. Ryszarda Belaka na temat ceramiki artystycznej, gliny i cegły. Dalszy ciąg opowieści inż. Ryszarda Belaka miał miejsce na terenie zakładu, gdzie można było zapoznać się z procesem produkcji cegły. Uczestnicy mieli nawet okazję wejść do wnętrza wygaszonej części olbrzymiego pieca, w którym wypala się cegłę. Potem jeszcze spacer po kopalni gliny i podziwianie zabytkowej kolejki, która wywozi urobek z kopalni do cegielni. Dowiedzieliśmy się, że z „naszej” cegły zrekonstruowano zamek piastowski w Poznaniu, budynek muzeum obok żurawia w Gdańsku, a wkrótce cegła z Cieni Pierwszej będzie wykorzystana do renowacji obwałowań Wawelu.

W międzyczasie rozpoczęły się warsztaty ceramiczne prowadzone przez artystę Włodzimierza Ćwira i najmłodsi uczestnicy wyprawy zaczęli lepić z wcześniej przygotowanej gliny różne figurki i naczynia. Potem dołączyli do nich dorośli. Każdy chciał spróbować swoich sił i talentu. Wszystkie wyroby z gliny po wysuszeniu będą wypalone w piecu i trafią do biblioteki, skąd będą je mogli wykonawcy-amatorzy.

Na zakończenie na placu przed cegielnią strażacy rozpalili ognisko i wszyscy mogli upiec kiełbaski, a także zjeść chleb ze smalcem i z kiszonymi ogórkami, które wcześniej zostały przygotowane w Gminnym Ośrodku Kultury. Miłą niespodzianką było pyszne ciasto z owocami upieczone przez panią Wiolettę.

To było niezwykłe popołudnie i jesteśmy bardzo wdzięczni p. Wioletcie Sieradzkiej za możliwość zwiedzenia cegielni i uczestniczenia w innych atrakcjach na terenie zakładu. Dziękujemy też strażakom, którzy przygotowali i zabezpieczyli teren pod ognisko i którzy zawsze wspomagają nasze działania oraz zapewniają bezpieczeństwo.

Data utworzenia: 2013-06-10
Data aktualizacji: 2013-06-10

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony