23.01.2004 r. - Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

23 stycznia 2004 r. odbył się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wieczór poświęcony rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Organizatorami uroczystości, w której uczestniczyło ok. 100 osób z Opatówka i Kalisza były: Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

W sali fortepianów rozbrzmiewała muzyka z czasów powstania styczniowego. Młodzi czytelnicy biblioteki w Opatówku przedstawili program słowno-muzyczny, w którym nawiązali do wydarzeń w przeddzień wybuchu powstania, postaci urodzonego w Opatówku Agatona Gillera i wspomnień dowódcy powstańczego Józefa Oxińskiego opisującego potyczkę partyzantów z kozakami na ulicach Opatówka.

Na uroczystość zaproszono historyka - prof. dra hab. Artura Kijasa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wygłosił wykład pt. "Powstanie styczniowe na Ziemi Kaliskiej". W swoim wystąpieniu prof. Artur Kijas opierał się na najnowszych badaniach dotyczących warunków i przebiegu powstania w Kaliszu i okolicach. Podkreślił znaczenie powstania dla zachowania tożsamości narodowej Polaków oraz konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczne dla mieszkańców Królestwa Polskiego. Podkreślił także, że tematyka powstania styczniowego na Ziemi Kaliskiej wymaga dokładnego opracowania w świetle znanych już i nowych dokumentów i publikacji, także strony rosyjskie.

Data utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2009-01-01