Imprezy biblioteczne


Narodowe Czytanie Balladyny

Małgorzata Matysiak

Za nami dziewiąta odsłona Narodowego Czytania.

Wydarzenie odbyło się w sobotę 5 września 2020r.,a Balladynę Juliusza Słowackiego czytano już nie tylko w Polsce, ale i w wielu miejscach poza jej granicami. Honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka.

Akcja Narodowe Czytanie po raz pierwszy została zorganizowana przez Prezydenta RP w 2012 roku i jej głównym celem było przypomnienie wielkich narodowych dzieł literatury i zwrócenie uwagi na rolę książki w życiu człowieka.

W naszej bibliotece Narodowe Czytanie organizowaliśmy już po raz szósty. W tym roku mieliśmy zaszczyt współtworzyć je razem z Powiatem Kaliskim i Gminą Opatówek. Współpraca ta zaowocowała bardzo udanym wydarzeniem, na które złożyły się znakomite wystąpienia naszych Lektorów, wyjątkowa sceneria w stylowych wnętrzach biblioteki oraz piękny koncert w wykonaniu flecistki Kingi Waszak - absolwentki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, nauczycielki fletu w Kaliskiej Szkole Muzycznej, flecistki w  Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Pomorskiej, Operze Nova w Bydgoszczy i Polskiej Orkiestrze Muzyki Filmowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i współtworzyli z nami kolejną odsłonę Narodowego Czytania. Tego niezwykłego, sobotniego wieczoru, fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego w mistrzowski sposób odczytali: Andrzej Grzyb – Poseł na Sejm RP, Witold Sitarz – Wieloletni Senator RP, Zbigniew Słodowy - Wicestarosta Kaliski, Jan Adam Kłysz – Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Sebastian Wardęcki – Burmistrz Gminy Opatówek, Paweł Bąkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek, Krzysztof Dziedzic – Sekretarz Gminy Opatówek i Radny Powiatu Kaliskiego, Marta Wolarz – Zastępca Dyrektora w Wydziale Promocji i Obsługi Rady Powiatu Kaliskiego, Mieczysław Łuczak – Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego, Daria Jurek – Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku, Beata Tomczak – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku, Alicja Łuczak – Radna Powiatu Kaliskiego, Paweł Kaleta – Radny Powiatu Kaliskiego,  Anna Musiałowska – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Liskowie, Marlena Kiermas-Gruszka – Przewodnicząca Komisji Oświaty w Radzie Miejskiej w Opatówku, Mariusz Małoburski – Radny Gminy Opatówek i przedstawiciel OSP Opatówek, Ewa Kłysz – Kustosz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Urszula Wierucka – Nauczycielka w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, Jadwiga Miluśka-Stasiak – wieloletnia dyrektor biblioteki w Opatówku, Małgorzata Matysiak – dyrektor Gminno-Powiatowej Biblioteki w Opatówku.

Dla nas bibliotekarzy udział w akcji Narodowego Czytania jest bardzo ważny, gdyż w znaczący sposób wpływa na podkreślenie roli bibliotek w środowisku lokalnym i naszej pracy na rzecz promocji książki.

 

 

 

 

Data utworzenia: 2020-09-07
Data aktualizacji: 2020-09-07

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony