Imprezy biblioteczne


Na czarno o kolorach

Małgorzata Matysiak

Promowanie postawy otwartości i akceptacji dla niepełnosprawności wśród dzieci, to jeden z celów konkursu ph:„Czarna książka kolorów” ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i wydawnictwa Widnokrąg s.c  w ramach uczestnictwa w Programie Rozwoju Bibliotek. Nasza placówka chętnie wzięła udział w tym konkursie za co otrzymała nagrodę „Czarną książkę kolorów”, w której autorka,  Menena Cottin, przedstawiła czytelnikowi Tomka, niewidomego chłopca, który potrafi rozróżniać kolory – potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów.

W naszej bibliotece wciąż odbywają się rozmaite zajęcia dla dzieci, teraz mieliśmy możliwość zorganizować kolejne posługując się ciekawym scenariuszem, napisanym właśnie w oparciu o lekturę „Czarnej książki kolorów”.

Na początku spotkania, które odbyło się w czytelni naszej biblioteki, dzieci mówiły jaki jest ich ulubiony kolor i do czego mogłyby go porównać. Taka umiejętność porównania koloru fioletowego np.: do lodów jagodowych, bądź żółtego do kwaśnej cytryny była treningiem przed zabawą w zgadywanie – jaki kolor wylosowałem – jest słodki jak maliny, ale z dodatkiem mleka – czy to może być różowy? Wiele do myślenia dała nam także zabawa w sklep, podczas której trzeba było płacić za zakupy mając zawiązane oczy. Podczas kolejnej zabawy, mając również zasłonięte oczy dzieci  próbowały dotrzeć do osoby, która nawoływała z grupy. I nie było to takie trudne, ale tylko do momentu kiedy cała grupa zaczęła robić hałas zagłuszający wołanie. Sporo emocji wywołało rozpoznawanie rozmaitych warzyw, owoców i przedmiotów codziennego użytku. Zasłonięte oczy nie mogły dać sygnału, że trzymane w dłoni warzywo to marchewka, trzeba było użyć innych zmysłów aby dać prawidłową odpowiedź. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania wykonał własny, specjalny obrazek, który mogłaby „obejrzeć” osoba niewidoma oraz używając alfabetu Braille'a wykonała własny podpis.

Wierzymy, że przez te niecodzienne zabawy i dyskusję dzieci  nauczyły się rozumieć problem niepełnosprawności i stały się bardziej wrażliwe. Poznając bohatera „Czarnej książki kolorów” dowiedziały się, że świat osób niewidomych może być także pełen rozmaitych barw.




























Data utworzenia: 2013-02-26
Data aktualizacji: 2013-02-27

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony