Imprezy biblioteczne


Kurs komputerowy w Sierzchowie

Małgorzata Judasz

· kursy ·

V spotkanie - dalej samodzielnie ale nie samemu

Na ostatnim spotkaniu kursu, 23 stycznia 2013 r., mieliśmy zaplanowane zakładanie poczty e-mailowej oraz dalsze ćwiczenia z obsługi komunikatorów. Nie do końca udało się to zrealizować. Rozmawialiśmy o różnych życiowych sprawach, które można załatwić za pomocą Internetu. Zaprezentowane zostały sklepy i aukcje internetowe: wyszukiwaliśmy ciekawych produktów i usług,  porównywaliśmy ceny i rozmawialiśmy o tym, na co jeszcze zwracać uwagę, przy kupowaniu.

Ponieważ warunkiem korzystania z wielu usług w internecie jest posiadanie własnego e-maila, latarniczka, na przykładzie swego konta, zaprezentowała wysyłanie, odbieranie i odczytywaniewiadomości. Nikt, niestety nie zdecydował się na założenie własnego konta e-mailowego. Nic straconego, wszystko przed nami…

Ktoś wywołał temat portali społecznościowych, więc przejrzeliśmy kilka profili na najpopularniejszych - Facebooku i Naszej Klasie.

Okazało się, że wiedza i umiejętności z kursu przynoszą efekty. Jeden z uczestników podzielił się doświadczeniami z poszukiwania dostawcy usług internetowych dla siebie, a pewna mama powiedziała, że dostała pochwałę od córki, której przepisała na komputerze notatki do wykładów na studia. 

 Na zakończenie wszyscy otrzymali stałe zaproszenie do biblioteki w Opatówku, gdzie można bezpłatnie korzystać z komputerów i internetu, wypożyczyć książki na ten temat oraz, w razie potrzeby, uzyskać praktyczną pomoc bibliotekarek  w sprawach okołokomputerowych. 

V spotkanie  kończyło cykl szkoleniowy w Sierzchowie. Przybyło 6 osób. Życzymy, aby kolejne kroki w i cyfrowym świecie przyniosły im dużo satysfakcji.


IV spotkanie - pogadajmy w realu i wirtualnie

Czwarte spotkanie, 16 stycznia przyciągnęło 6 osób, w tym jedną, po raz pierwszy.

Tradycyjnie zaczęliśmy od przejrzenia relacji i zdjęć z poprzednich zajęć. Potem wszyscy zaczęli przeszukiwać sieć w poszukiwaniu interesujących ich tematów. Przeglądaliśmy propozycje mebli i projektów domów, przepisy na kremówki wadowickie, informacje jak naprawić Chevroleta Camaro. Przy okazji dyskusji nad opłacalnością uprawy roślin nielegalnych rozmawialiśmy o anonimości w internecie. Wszyscy zgodzili się, że jednak uprawa soi jest mniej ryzykowna.

W toku poszukiwań przeglądaliśmy strony internetowe, blogi oraz fora. Rozmawialiśmy o różnej wartości tych informacji. Pisaliśmy też własne odpowiedzi i komentarze.

Kolejnym zadaniem była rozmowa na czacie. Po zainstalowaniu niezbędnych wtyczek, wybraliśmy pokój na czaterii, każdy przybrał nicka i zaczęły się rozmowy. Konwersacja rozwinęła się na tyle, że nie zdążyliśmy założyć sobie kont e-mailowych. Nic straconego - nadrobimy to następnym razem - 23 stycznia.

 


 

III spotkanie, czyli odpalamy bez zapałek

Na kolejnym spotkaniu 11 stycznia surfowaliśmy już na całego. Na początek wszyscy uważnie zapoznali się z relacjami z poprzednich zajęć zamieszczonymi we wpisach poniżej. Potem za pomocą Google przeszukiwaliśmy teksty (m.in. przepisy na nalewki kawowe oraz dobry pasztet), grafikę (lamborghini diablo – a co!) i mapy. Wszyscy mogli odszukać swoje domy, sprawdzić trasę z Sierzchowa do Kalisza (Google mówiło prawdę), Ostrowa Wielkopolskiego i Inowrocławia. Obejrzeliśmy mapy tradycyjne i satelitarne. Podglądaliśmy też obrazy z kamer on-line w Kaliszu.

Mapy wprowadziły nas w nastrój podróżniczy. Oprócz jazdy samochodowej planowaliśmy też wyprawę kolejową. Zadowolenie budziły dokładne informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów, długości trasy i cenie biletów. Okazało się, że pociąg do Inowrocławia nie kosztuje aż tak drogo.

Na koniec przejrzeliśmy też strony internetowe Kalisza, radia i kaliskiego tygodnika gdzie nawet wypełniliśmy małą ankietę. Przez chwilę słuchaliśmy też  audycji radiowej on-line.

Zrealizowaliśmy też temat na życzenie: prezentację Aero2. Każdy też mógł się przekonać, że bezpłatny internet naprawdę działa, nawet w takiej małej miejscowości jak nasza.

Spotkanie trwało już tradycyjnie do 20.00. Przybyło 6 osób i zapowiadają się kolejne.

 

 


 

II spotkanie, czyli jak zrobić duże "ś"?

Problem ten rozwiązywaliśmy na drugim spotkaniu w Sierzchowie. Pomysły były bardzo twórcze - jednym z rozwiązań były... dwa duże piwa, ale mówiliśmy także o sposobie typowo informatycznym.

Oprócz rozgryzania kombinacji klawiszy w pisaniu polskich tekstów, przećwiczyliśmy dotychczas nabyte umiejętności, poznaliśmy podstawowe funkcje przeglądarek i wyszukiwarek internetowych oraz weszliśmy do internetu. Czasu wystarczyło na przejrzenie kilku wpisów na stronie biblioteki publicznej w Opatówku, gdzie zamieszczona została relacja z pierwszych zajęć i na stronie gminy Opatówek. Wyszukaliśmy też prognozę pogody w naszej okolicy. W rozmowach wypłynął także temat złącz USB i pamięci przenośnych oraz darmowego dostępu do internetu.

Spotkanie odbyło się 4 stycznia 2013 roku, trwało znowu dwie i pół godziny,  a frekwencja wyniosła aż... 180%.

Na następnych zajęciach, zaplanowanych na 11 stycznia 2013 r. będziemy wyszukiwać informacje w internecie oraz, na życzenie kursantów, odbędzie się prezentacja działania Aero2.

 

 


I spotkanie, czyli jak oswoić myszkę

18 grudnia 2012 r. odbyły się pierwsze zajęcia kursu komputerowego w Sierzchowie pod hasłem "Oswoić myszkę". Zajęcia zostały zorganizowane przez naszą bibliotekę, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku - filią w Sierzchowie.

Zadaniem kursu jest przekazanie podstaw obsługi komputera i Internetu osobom, które do tej pory nie miały z nimi do czynienia. Przewodniczką po cyfrowym świecie jest jedna z bibliotekarek, która jednocześnie jest Latarniczką Polski Cyfrowej Równych Szans.  

Na zajęcia zgłosiło się 5 osób, mieszkańców Sierzchowa i Rajska. Dowiedzieli się oni m.in. jak włączać i wyłączać komputer, korzystać z myszki i klawiatury, wykonywać podstawowe czynności związane z okienkami w systemie Windows, otwierać, zapisywać i zamykać pliki. Wszystkich wciągnęło rysowanie w programie Paint, co stało się dobrym ćwiczeniem w operowaniu myszką.

Pierwsze kroki z komputerem okazały się bardzo zajmujące, ponieważ spotkanie przeciągnęło się do dwóch i pół godziny.

Na następnym spotkaniu, 3 stycznia 2013 r., przećwiczymy uzyskane nowo umiejętności oraz wejdziemy do Internetu. To dopiero będzie ciekawe!


18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
18.12.2012
04.01.2013
04.01.2013
04.01.2013
04.01.2013
04.01.2013
04.01.2013
11.01.2013
11.01.2013
11.01.2013
11.01.2013
16.01.2013
16.01.2013
16.01.2013
16.01.2013

Data utworzenia: 2012-12-19
Data aktualizacji: 2013-02-07

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony