Kult św. Józefa w bazylice kaliskiej - spotkanie z Ewą Andrzejewską

Jadwiga Miluśka-Stasiak

· spotkania ·

Papież – Polak Jan Paweł II w czasie papieskiej wizyty w Kaliszu powiedział: Dziękuję św. Józefowi za to, że obrał sobie miejsce szczególnej swej obecności w Kaliszu… Wizerunek św. Józefa jest obecny w kaliskiej kolegiacie od co najmniej 400 lat i powstał za sprawą jednego z mieszkańców Szulca. Do wizerunku słynącego cudami przychodzą nie kaliszanie i mieszkańcy okolic miasta; pielgrzymują tu wierni z całej Polski. A jednak jak mało wiemy o sanktuarium św. Józefa i jego kulcie w Kaliszu.

20 maja 2011 roku zaprosiliśmy więc do biblioteki dr Ewę Andrzejewską, historyka sztuki, autorkę pracy naukowej pt. Ksiądz Stanisław Józef Kłossowski (1726-1798). Kustosz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Ksiądz Kłossowski był wieloletnim proboszczem kolegiaty i zasłużył się dla jej odbudowy i wzbogacenia wnętrz. Spisał także cuda, które dokonały się za wstawiennictwem św. Józefa Kaliskiego.

Temat spotkania przyciągnął do biblioteki wielu czytelników. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali wypowiedzi dr Ewy Andrzejewskiej, wzbogaconych prezentacją multimedialną. Była to okazja, by dowiedzieć się wielu interesujących faktów z dziejów kolegiaty oraz wysłuchać opisów niektórych cudów z książki ks. Kłossowskiego. To one wzbudzały szczególne zainteresowanie.

Spotkanie było bardzo ciekawe i na pewno zachęciło uczestników do rozejrzenia się po sanktuarium w czasie najbliższej wizyty. Wzbogaceni wiedzą na pewno spojrzą na jej bogate wnętrza innym okiem i docenią trud włożony przez pokolenia mieszkańców i administratorów  sanktuarium. W pamięci pozostanie także postać skromnego, całkowicie oddanego kolegiacie kaliskiej księdza - Stanisława Józefa Kłosssowskiego.

Data utworzenia: 2011-05-23
Data aktualizacji: 2011-06-27