Kto ma pszczoły, ten ma miód - spotkanie z Jerzym Gnerowiczem

Jadwiga Miluśka-Stasiak

· spotkania ·

Pewien Jurek z miasta Skalmierzyce
oddał pszczołom całe swoje życie,
ale zdziwice się tutaj okrutnie:
on wcale nie został takim zwykłym trutniem,
lecz Królem Miodu z miasta Skalmierzyce.
                                               (M.J.)

"Kto ma pszczoły, ten ma miód" - pod takim hasłem odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku spotkanie czytelników z Jerzym Gnerowiczem. Jerzy Gnerowicz jest znanym w Kaliskiem mistrzem pszczelarskim, popularyzatorem wiedzy o pszczołach, autorem prac poświęconych tym niezwykłym owadom oraz kolekcjonerem książek i wszelkich przedmiotów związanych z pszczołami i miodem.

Na dwie godziny uczestnicy przenieśli się do świata pszczół, który służy człowiekowi od co najmniej 10 tys. lat. Poprzez ilustracje przedstawiające miodobranie naszych przodków, wizerunki pasiek w różnych krajach i okresach, fotografie i rysunki pszczół i wnętrza ula, poprzez ekslibrisy różnych autorów zawierające elementy związane z pszczołami i pszczelarstwem poznawaliśmy niezwykle ciekawe życie i zwyczaje pszczół.

Wiele czasu poświęcono problematyce zagrożeń dla pszczół oraz skutkom zmniejszania się liczby tych owadów dla człowieka, a nawet życia na ziemi.

Uczestników spotkania interesowały nie tylko pszczoły i miód, ale także inne produkty pszczele, ich wartość odżywcza i lecznicza oraz sposoby przyrządzania.

Spotkanie wzbogaciły krótkie utwory poetyckie o miodzie i pszczołach autorstwa Jerzego Gnerowicza, które czytała jedna z naszych koleżanek. Uczestnicy mogli przejrzeć także inne publikacje o pszczołach tego autora oraz zakupić tomik Fraszki i bajki umiodzione.
    Słuchaliśmy naszego gościa podziwiając jego wiedzę o pszczołach. Spotkanie z nim pokazało jak ciekawe i bogate może być życie człowieka z pasją.

Data utworzenia: 2011-06-06
Data aktualizacji: 2011-06-07