"Kobiety w aforyźmie" według Krzysztofa Martyny

Jadwiga Miluśka-Stasiak

· spotkania ·

Pierwsze dni marca od lat kojarzą nam się ze świętem kobiet. W tym roku biblioteka w Opatówku zaakcentowała tematykę kobiecą zapraszając na spotkanie aforystę i poetę – Krzysztofa Martynę, który 7 marca przedstawił multimedialny wykład pt. „Kobiety w aforyzmie i aforystyce”.

Czytelnia biblioteki zapełniła się słuchaczami i muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, która wprowadziła nastrój pogody i święta. Już na początku autor wyznał: Nie wierzę mężczyznom, którzy mówią, że znają się na kobietach. Nawet wszechwiedzący Bóg nie zna się na nich – inaczej nie stworzyłby Ewy.  Świat kobiety jest bogaty i nieogarniony, co pokazywał autor zaczynając od etymologii słowa „kobieta”, wędrując  z  kobietą poprzez historię i literaturę.

Aforyzmy autorów polskich i obcych, w tym prowadzącego Krzysztofa Martyny wywołały wiele emocji i komentarzy ze strony gości. Myśli, pełne humoru, zachęcające do refleksji na temat natury kobiety i jej relacji ze światem mężczyzn były wszechobecne – nie tylko na ekranie, także w różnych, zupełnie niespodziewanych miejscach czytelni i garderoby Krzysztofa Martyny. Autor zmieniał także swój strój i image, posługując się elementami happeningu i monodramy, by wzmocnić znaczenie przedstawianych kwestii.  Królował dowcip i lekkość w przedstawieniu tematu, ale także, dzięki świetnemu kontaktowi autora ze słuchaczami, spontaniczność.

Wystąpienie było urozmaicone przerywnikami, oczywiście dotyczącymi kobiet, a także wystąpieniem Aleksandry Wojtaszak, która jest początkującą aforystką, a do tworzenia aforyzmów zachęcił ją Krzysztof Martyna.

Uczestnicy spotkania mieli okazję kupić zbiór aforyzmów Krzysztofa Martyny Cogito, ergo…BUM oraz pocztówki aforystyczne i zamienić jeszcze kilka słów z autorem przy wpisywaniu przez Niego dedykacji.

Wieczór z Krzysztofem Martyną na pewno zostanie w pamięci uczestników i zachęci ich do czytania aforyzmów, do własnych interpretacji i przemyśleń, a może do ich samodzielnego tworzenia.

Atmosfera w bibliotece była prawdziwie twórcza. Na cześć naszego prelegenta powstał okolicznościowy limeryk:

Pan Krzysztof Martyna z Kalisza
o żeńskiej płci sporo już słyszał.
Nieźle pracuje mu główka:
"Przyjadę do Opatówka".
Przybył, zobaczył... "O rety!
Tu same ekstra kobiety.
Pewnie tu jeszcze zagoszczę,
może kolegów zaproszę..."
Pan Krzysztof Martyna z Kalisza.

Dziękujemy Panu Marcinowi Galantowi za fotografie ze spotkania a Urzędowi Gminy w Opatówku za wypożyczenie rzutnika multimedialnego i ekranu.

Data utworzenia: 2011-03-08
Data aktualizacji: 2011-03-08