Imprezy biblioteczne


Elżbieta Cherezińska w Opatówku

Małgorzata Matysiak

Elżbieta Cherezińska - teatrolog oraz pisarka, słusznie nazywana królową polskich powieści historycznych, była gościem spotkania zorganizowanego w niedzielę 30 października 2016 r. przez naszą bibliotekę.

Ogromna liczba fanów Elżbiety Cherezińskiej spotkała się w sali Gminnego Ośrodka Kultury i przez ponad dwie godziny słuchała opowieści autorki o jej niezwykłej pracy i fascynacji historią Polski, głównie średniowiecza i jej ulubionych Piastów.

Autorka opowiadała o tym, jak tworzy swój warsztat na potrzeby każdej nowej książki i skąd czerpie pomysły, jak ważne są dla niej fakty historyczne i jak rozwiązuje problem, kiedy tych faktów brakuje. Okazuje się, że praca nad każdą nową książką to niezliczone godziny poszukiwań, konsultacji historycznych, ogromna ilość przeczytanych książek, czy wyjazdów. Wszystko to w połączeniu z pasją, niezwykłą wyobraźnią i talentem do konstruowania charakterów postaci występujących w książkach Elżbiety Cherezińskiej powoduje, że są one tak chętnie czytane, a jej wielkie grono fanów stale się powiększa.

Duża część rozmowy z pisarką poświęcona została jej najnowszym bohaterom powieściowym czyli Świętosławie, Bolesławowi Chrobremu i ich ojcu Mieszkowi I. Dowiedzieliśmy się, że powieść o dumnej Świętosławie zostanie zekranizowana i będzie to wielkie przedsięwzięcie kinowe oraz, że już latem przyszłego roku będziemy mieli przyjemność czytać kolejną część z cyklu Odrodzone Królestwo.

Pod koniec spotkania autorka odpowiadała na pytania publiczności, podpisywała egzemplarze swoich powieści i stawała do zdjęć ze swoimi fanami. Dała wszystkim uczestnikom spotkania niezapomnianą lekcję historii, pokazała jak fascynujące mogą być poszukiwania prawdy historycznej i jak poszerza się wiedza historyczna dzięki rozwojowi nauk pokrewnych. Rzetelną wiedzą, zaangażowaniem i niezwykłą pasją zachęciła do czytania swoich książek i udowodniła, że dobra książka zawsze znajdzie odbiorców.

 

.

 Data utworzenia: 2016-10-31
Data aktualizacji: 2016-11-02

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony