Imprezy biblioteczne


Dziewczyna z ludu Wikingów

Małgorzata Matysiak

Kasia Werbelska, którą nazywamy „dziewczyną z ludu Wikingów” od dziecka mieszka w samym centrum Opatówka. Tutaj dorastała, chodziła do szkoły podstawowej, tutaj ma rodzinę i przyjaciół. Z pozoru wiedzie normalne życie, ale kiedy pozna się ją osobiście i posłucha o jej zainteresowaniach można się zatracić w czasie i przestrzeni. Kilka lat temu porzuciła prace na etacie i postanowiła, że ze swojej pasji uczyni sposób na życie. Zajmuje się rekonstrukcjami historycznymi. Jeździ po całej Europie i uczestniczy w festiwalach historycznych, organizuje pokazy, prowadzi także internetowy sklep z akcesoriami dla historyków  - rekonstruktorów.

Spotkanie 19 kwietnia 2013 r. z Kasią Werbelską było niezwykłe. Takie były opinie gości, którzy mieli okazję uczestniczyć w tej wyjątkowej lekcji historii. Choć przed spotkaniem Kasia nie kryła tremy, to śmiało można stwierdzić, że nie miała czym się denerwować, gdyż poprowadziła je jak prawdziwa profesjonalistka. Nie był to suchy wykład, ale pięknie opowiedziana historia o życiu codziennym naszych przodków. Kasia wykazała się wielką wiedzą i pasją. Ujęła wszystkich swoją skromnością i poczuciem humoru. Podczas imprezy wystąpiła w stroju kobiety Wikingów. Zaprezentowała także inne ubiory z różnych epok, rozmaite przedmioty życia codziennego, narzędzia, biżuterię, przepiękne naczynia drewniane, mosiężne i szklane.

Warto wspomnieć, że Kasi w jej pasji towarzyszy Tomek, człowiek o wielkim talencie rzemieślniczym, którego dzieła można było podziwiać podczas pleneru.

Dziękujemy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za wypożyczenie manekinów do eksponowania replik dawnych strojów.

Spotkanie z Kasią Werbelską było kolejnym w ramach realizowanego w naszej bibliotece projektu „Pasjonowanie codzienności”.

 Data utworzenia: 2013-04-22
Data aktualizacji: 2013-04-23

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony