Dużo śmiechu w szkolnej bibliotece - Spotkanie z Janem Grossem

Nasz Rynek nr 10/2008

Dużo śmiechu w szkolnej bibliotece

Jan Gross - poeta, satyryk i fraszkopisarz, gościł w ubiegłym tygodniu w Opatówku. Artysta spotkał się z uczniami szkół podstawowych w Cieni Drugiej, Sierzchowie i Opatówku, gimnazjalistami w Rajsku oraz dorosłymi czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.

Jan Gross urodził się w Opatówku, ale od wielu lat mieszka w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie jest znanym twórcą. Często spotyka się z czytelnikami. W Opatówku poeta gościł już po raz kolejny. Tym razem gościł w miejscowych szkołach i bibliotece.

Spotkania bardzo się różniły, gdyż słuchacze reprezentowali różne grupy wiekowe - wyjaśnia Jadwiga Miluśka, dyrektor biblioteki w Opatówku. Jan Gross pisze dla najmłodszych, dla młodzieży i dla dorosłych, dlatego ze swoją twórczością umiał trafić do wszystkich czytelników. Przy najcelniejszych fraszkach było dużo śmiechu. Najmłodsi słuchacze z zapałem kończyli zaczęte przez autora wersy. Starsi, pod wpływem satyryka zachęcili się do tworzenia własnych rymów. A wszyscy na pewno zapamiętają wiele dowcipnych i wesołych stwierdzeń, w których tkwi mądrość i doświadczenie życiowe. Jan Gross pisze wiersze, fraszki, aforyzmy, limeryki, a ostatnio także moskaliki i lepieje oraz inne małe formy literackie. Artysta swoje utwory publikował m.in. w "Karuzeli", "Szpilkach" i "Przekroju" oraz w podręcznikach szkolnych i ponad 20 antologiach. Posiada 20 własnych publikacji książkowych o różnorodnej tematyce. Jego utwory były także emitowane na antenie Polskiefo Radia i w rozgłośniach regionalnych.

(eda)

Data utworzenia: przed 2009-01-01