Imprezy biblioteczne


Druk 3 D w bibliotece

Małgorzata Judasz

16 stycznia 2015 r. dzięki firmie 3D Work z Opatówka mogliśmy w bibliotece obejrzeć na żywo drukarkę 3D, drukującą elementy przestrzenne. Magdalena i Tomasz Wiśniewscy, właściele firmy, zaprezentowali nam swoją drukarkę 3D podczas pracy i przy pomocy prezentacji multimedialnej w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieli o korzeniach druku 3D i jego różnych technikach.

Uczestnicy pokazu dowiedzieli się o rozmaitych zastosowaniach druku przestrzennego: w projektowaniu, konstruowaniu, medycynie, modzie, w życiu codziennym a nawet na orbicie okołoziemskiej. Okazało się, że wydruki 3D mogą pomóc nam w leczeniu skutków złamań i kontuzji oraz przy niepełnosprawności (tzw. gips 3D, ortezy, protezy), oryginalnym ozdobieniu deserów ("wydruki" 3D w czekoladzie), w przypadku, gdy nie można kupić części zamiennej do maszyn i urządzeń, np. do miksera lub lodówki. Przestrzenny wydruk 3D może być także oryginalnym prezentem. Można sporządzić wizerunek konkretnego człowieka w postaci lalki lub popiersia. Drukarka 3D drukuje to, co zostało zaprojektowane, może korzystać z katalogu typowych projektów, jak i indywidualnych, sporządzonych dla konkretnej potrzeby. Różne drukarki są przeznaczone do drukowania z różnych materiałów: plastiku, metalu, złota, brązu, ale także składników spożywczych.

Pokaz przyciągnął widzów z trzech pokoleń i nikt się nie nudził. Prawdopodobnie większość uczestników pokazu znała do tej pory druk przestrzenny jedynie z telewizji lub internetu. W bibliotece można było nie tylko zobaczyć pracę drukarki, ale także obejrzeć przykłady różnych wydruków 3D.

Podczas pokazu drukarka cały czas pracowała, nakładając warstwami grubości 0,18 mm materiał zwanym filamentem. W efekcie, po około 4 godzinach, powstała figurka Sowy Mądrej Głowy, którą można oglądać w bibliotece.

 

Relacja telewizyjna "Magazynu Miejskiego"

 

 

Mirosława Zybura, Teraz możesz wydrukować, co tylko sobie wymarzysz, "Ziemia Kaliska" nr 4 (18) z 23.01.2015, s. 17.
Mirosława Zybura, Teraz możesz wydrukować, co tylko sobie wymarzysz, "Ziemia Kaliska" nr 4 (18) z 23.01.2015, s. 17.

Data utworzenia: 2015-01-19
Data aktualizacji: 2015-01-23

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony