Drogi do niepodległości - Józef Piłsudski

Jadwiga Miluśka-Stasiak

· spotkania ·

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. po ponad stuletniej niewoli oraz organizowanie państwowości polskiej było wielkim wyzwaniem dla naszych przodków. W okresie Polski Ludowej celowo pomniejszano ich zasługi w tamtym okresie. Tymczasem były one niezaprzeczalne i godne naszej pamięci.

10 lutego na zaproszenie bibliotekarzy odwiedził Opatówek prof. dr hab. Artur Kijas – historyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W czasie spotkania z młodzieżą Gimnazjum w Opatówku przedstawił Osiągniecia społeczno-kulturalne II Rzeczypospolitej. Ciekawie przedstawiony temat wzbudził zainteresowanie młodzieży i na pewno pobudził do refleksji nad dziejami ojczystymi, roli Polaków w organizowaniu własnej państwowości, ich mądrości, patriotyzmie, solidnej, uczciwej pracy i społecznym zaangażowaniu.

Drugie spotkanie, które odbyło się w bibliotece, było poświęcone postaci Józefa Piłsudskiego i jego drodze do niepodległości. Uczestniczyły w nim osoby zainteresowane tą niezwykłą osobowością. Wszyscy z uwagą słuchali wykładu i odpowiedzi na zadawane pytania. Profesor przedstawił zarówno zasługi Józefa Piłsudskiego w walce Polaków o niepodległość, jak i jego rolę w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Najwięcej emocji budził rok 1926, w którym doszło do „zamachu majowego”.

W Polsce istnieje „legenda” Piłsudskiego, opublikowano prace wielu historyków na jego temat, w bibliotekach dostępne są prace samego Marszałka, a jednak jego postać ciągle budzi zainteresowanie i różne oceny. Mamy nadzieję, że wykład prof. Artura Kijasa zachęci opatowian do poszerzania wiedzy o polityku, który był uhonorowany w przedwojennym Opatówku medalionem z podobizną na Pomniku Wolności oraz nazwą ulicy.

Data utworzenia: 2012-02-27
Data aktualizacji: 2012-04-10