Imprezy biblioteczne


Biblioteka dzieciom

· dzieci · imprezy ·

Ponad połowę czytelników bibliotek w naszej gminie stanowią dzieci i młodzież do lat 15. Jakkolwiek wszyscy czytelnicy są dla nas ważni, to jednak szczególną uwage kierujemy na tych najmłodszych. Dorośli mają już ukształtowane zainteresowania i posiadają własny sposób na życie, dzieci i młodzież są w trakcie wszelkich życiowych wyborów. Żyjemy obecnie pod wielką presją reklam i kultury masowej. Zdobycze cywilizacyjne jakimi są komputery, internet, telefony komórkowe, bez których już trudno wyobrazić sobie życie, są w dużym stopniu wykorzystywane w niewłaściwy sposób. Niektórym użytkownikom, zwłaszcza młodym ludziom, wirtualny świat zaczyna przesłaniać świat rzeczywisty. Cierpi na tym zdrowie psychiczne i fizyczne, zabijana jest wrażliwość i wyobraźnia. Wielu rodziców zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy; dziecko jest zajęte przy komputerze, więc nie ma z nim kłopotu.

Tymczasem dzieci coraz mniej czytają, a siedząc przy komputerze nie rozwijają sprawności czytania lecz bawią się grami, czatują ze znajomymi, ale i z nieznajomymi, ściągają muzykę, przeglądają strony. Czytanie wymaga pracy większej części mózgu niż oglądanie, rozwija wyobraźnię, kształtuje wrażliwość. Czytanie dzieciom umacnia więzi rodzinne, budzi w dzieciach poczucie własnej wartości. Czytanie jest okazją do własnych, głębokich przemyśleń, rozmów, dyskusji z innymi czytelnikami. O znaczeniu książki i czytania mówią i piszą ludzie nauki, pedagodzy, przyjaciele dzieci. Dowiedziono, że ludzie czytający, piszący są zdrowsi i znacznie dłużej w podeszłym wieku zachowują pełną sprawność intelektualną niż bierni odbiorcy masowych środków przekazu.

Nasze biblioteki posiadają bogate księgozbiory dla dzieci, nawet tych maleńkich. Staramy się przyciągnąć najmłodszych do biblioteki, zachęcić do czytania. Służą temu organizowane spotkania, konkursy i zabawy.

Jadwiga Miluśka-StasiakData utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2009-10-01

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony