Bibliotekarze

Wyróżenienie za monografię OSP Chełmce

Monografia kolejnej straży z naszej gminy znowu wśród najlepszych w Polsce

Monografia pt. "Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmcach 1912-2012" napisana przez Małgorzatę Judasz przy współpracy z Jarosławem Budką zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na prace naukowe i popularnonaukowe z historii pożarnictwa ogłaszanym corocznie przez Zarząd Główny Związku OSP w Warszawie.

Do konkursu zgłoszono 37 opracowań, w tym prace doktorskie i magisterskie. Nagrodzono i wyróżniono 8 z nich.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 3 grudnia 2012 r. w siedzibie Zarządu Głównego Związku OSP w Warszawie. Połączone było z uroczystym posiedzeniem Komisji Historycznej ZG ZOSP RP oraz wigilijnym łamaniem się opłatkiem. Oprócz gospodarzy i uczestników konkursu obecni byli badacze zajmujący się historią ruchu strażackiego, współpracownicy i sympatycy Komisji Historycznej. Przybył także sam Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń z zakresu badań historycznych, szeroko rozumianej działalności strażaków-ochotników, zgłaszania pomysłów i postulatów do Komisji Historycznej.

Laureaci, oprócz dyplomów i nagród honorowych, zostali obdarowani pięknymi kalendarzami ściennymi oraz licznymi wydawnictwami o tematyce strażackiej. Zarówno wyróżniona monografia OSP Chełmce, jaki i nowo pozyskane książki, będą dostępne w bibliotece w Opatówku.

Jak widać, współpraca naszej biblioteki z ochotniczymi strażami pożarnymi przynosi bardzo dobre efekty. Monografia jednostki z Chełmc jest już trzecią napisaną przez bibliotekarzy: opisane zostały także OSP w Opatówku i Sierzchowie; Jadwiga Miluśka-Stasiak otrzymała przed kilku laty Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa i jest autorką zadań quizowych podczas rajdów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w naszej gminie a druhowie ochotnicy zawsze chętnie udzielają pomocy podczas rajdów i innych imprez organizowanych przez bibliotekę. W bibliotece jest także dostępny zbiór wydawnictw o tematyce strażackiej. Pojawiły się także inne pomysły na ciekawe wspólne przedsięwzięcia.

Wydanie książki zostało współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Data utworzenia: 2012-12-05
Data aktualizacji: 2013-12-18