Bibliotekarze

Jak zmieniają się wielkopolskie biblioteki

Małgorzata Matysiak

Biblioteki publiczne są nierzadko jedynymi instytucjami kultury w gminach i mogą zaoferować ich mieszkańcom bezpłatny dostęp do wielu atrakcyjnych, darmowych wydarzeń kulturalnych, mogą być miejscem spotkań różnych stowarzyszeń, grup społecznych, osób poszukujących spokojnego i klimatycznego miejsca do rozmowy, do cichej pracy, czy poczytania codziennej prasy.

Jak wyglądają biblioteki publiczne w Polsce, w Wielkopolsce wreszcie w powiecie kaliskim, czy ich wnętrza, wystrój i atmosfera tam panująca sprzyjają zainteresowaniu społeczności lokalnej, której mają służyć?

O tym jak w ostatnich latach zmieniły się wielkopolskie biblioteki można było dowiedzieć się podczas wykładu, który poprowadziła na naradzie dla bibliotekarzy z powiatu kaliskiego 8 listopada 2017 r. Alicja Urbańska, instruktorka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Swoją obecnością na wykładzie zaszczycili nas wójt gminy Koźminek Andrzej Miklas i Katarzyna Pakrzywa, która reprezentowała burmistrza gminy Opatówek Sebastiana Wardęckiego.

Po zapoznaniu się z materiałem zebranym do wykładu oraz prezentacją przedstawiającą także biblioteki gminne w powiecie kaliskim należy być optymistą. Biblioteki wyglądają coraz lepiej a ich potrzeby nie są pomijane. Poza gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów bibliotekarze mają środki i warunki do tego by zaoferować lokalnej społeczności szeroki wachlarz rozmaitych imprez edukacyjnych i kulturalnych.

Utrzymanie bibliotek, dofinansowywanie, dbanie o ich wizerunek, to inwestycje, które nie zwrócą się za rok, czy dwa. Na efekty trzeba czekać długo. Mimo to jest coraz więcej programów i źródeł finansowania działań zmierzających do podnoszenia rangi bibliotek gminnych, a co najważniejsze jest coraz więcej osób rozumiejących, że warto stawiać na kulturę, że biblioteka w otoczeniu jest tak samo ważna i potrzebna jak kanalizacja, drogi, czy oświetlenie.

Data utworzenia: 2017-11-09
Data aktualizacji: 2017-11-15