Bibliotekarze

Jadwiga Miluśka uhonorowana tytułem "Osobowość Bibliotekarz-Regionalista"

OPATÓWEK. Jadwiga Miluśka, dyrektor Gminnej Biblioteki imienia Braci Gillerów otrzymała prestiżowy tytuł Osobowość Bibliotekarz-Regionalista w konkursie na najlepszą bibliotekę gminną w Wielkopolsce. Dyplom i nagrodę laureatka odebrała z rąk Stefana Mikołajczaka, marszałka województwa wielkopolskiego podczas uroczystego spotkania w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Jadwiga Miluśka jako jedyna otrzymała wyróżnienie indywidualne. Na zdjęciu z marszałkiem Stefanem Mikołajczakiem i Bronisławem Lachowiczem
Jadwiga Miluśka jako jedyna
otrzymała wyróżnienie indywidualne.
Na zdjęciu z marszałkiem
Stefanem Mikołajczakiem
i Bronisławem Lachowiczem,
przedstawicielem
Stowarzyszenia Gmin
i Powiatów Wielkopolski.

Konkurs na najlepszą bibliotekę gminną zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna wspólnie z Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski. Patronat nad konkursem objął marszałek województwa wielkopolskiego.

Konkurs miał za zadanie zaktywizować bibliotekarzy, zwrócić uwagę władz lokalnych na potrzeby bibliotek i ich znaczenie dla środowiska. Spośród wszystkich placówek w Wielkopolsce jury zakwalifikowało 12 placówek, które spełniły kryteria dotyczące wskaźników zakupu księgozbioru oraz liczby czytelników i wypożyczeń. Komisja odwiedziła wszystkie wytypowane placówki. Oceniała bazę lokalową, księgozbiór, zaangażowanie pracowników, sposób pracy z czytelnikami, działalność kulturalno-edukacyjną oraz komputeryzację.

Pierwsze miejsce przyznano bibliotece w Nowym Mieście. Dyrektor Halina Czarny otrzymała 30.000 na zakup książek oraz 3000 złotych na nagrody dla pracowników.

Oprócz nagrody głównej jury przyznało pięć wyróżnień. Do najlepszych w Wielkopolsce placówek należy biblioteka w Opatówku.

Laureatki: Halina Czarny (po lewej) i Jadwiga Miluśka
Laureatki: Halina Czarny (po lewej)
i Jadwiga Miluśka

Gminna Biblioteka imienia Braci Gillerów szczyci się osiągnięciami w badaniu historii i tradycji regionu, co jest bezpośrednim efektem zainteresowań o pasji badawczej pani dyrektor Jadwigi Miluśkiej i propagowane jest poprzez wydawnictwa i wystawy. Biblioteka opracowała "Informator Gminny" 1993-94 uzupełniany aktualnymi informacjami w "Wiadomościach gminnych", prowadzi dokumentację prasową dotyczącą Opatówka i Kalisza, gromadzi książki i kserokopie książek i publikacji swoich patronów Stefana Gillera i Agatona Gillera - mówił Janusz Ambroży, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, członek jury.

Jadwiga Miluśka uhonorowana tytułem "Osobowość Bibliotekarz-Regionalista"

Jadwidze Miluśkiej przyznano tytuł Osobowość Bibliotekarz - Regionalista. Laureatka otrzymała książki dla biblioteki, którą kieruje. Organizatorzy konkursu sfinansują także niektóre ze spotkań autorskich organizowanych w bibliotece w bieżącym roku. Nagrodą książkową wyróżniono także Jana Wolfa, wójta Opatówka. Jurorzy podkreślali znaczenie zrozumienia wykazywanego przez samorządowców, którzy finansują pracę bibliotek, promują placówki kulturalne, zapewniają im odpowiednie warunki lokalowe.

Wśród pięciu wyróżnionych bibliotek była także Biblioteka Publiczna Gminy Ostrów Wielkopolski z siedzibą w Górzycach Wielkich. Jury uznało iż placówka ta wykazuje dużą troskę o rozwój sieci bibliotecznej - prowadzi 9 filii. Ostrowska biblioteka od lat szczyci się także najlepszymi w województwie wynikami czytelniczymi.

IWONA CIEŚLAK, Głos Wielkopolski z 12 kwietnia 2001

Data utworzenia: przed 2009-01-01