Bibliotekarze

Dzielimy się wiedzą - multimedia w bibliotece

17 lipca 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku odbyło się trzecie spotkanie bibliotekarzy z bibliotek uczestniczących w II Rundzie PRB: z Brzezin, Godziesz, Szczytnik i Opatówka.

Tym razem zastanawialiśmy się nad udziałem zbiorów i technik multimedialnych w pracy biblioteki. Audiobooki, e-booki, wydawnictwa muzyczne, kursy interaktywne, gry, filmy na różnych nośnikach zdobywają coraz większą popularność wśród odbiorców księgarni, a także użytkowników bibliotek.

Choć zbiory multimedialne nie są jeszcze silną stroną bibliotek w naszym powiecie, to w Polsce powstaje coraz więcej placówek wyspecjalizowanych ich w udostępnianiu. Mediateka we Wrocławiu, Planeta 11 w Olsztynie są miejscami, które kilka z nas odwiedziło i trzeba przyznać, że zrobiły duże wrażenie.

Rozmawialiśmy o sposobach gromadzenia multimediów, przechowywania, udostępniania oraz promocji. Ożywioną dyskusję wzbudziły mocne i słabe strony mutlimediów. Okazało się, że zarówno plusów jak i minusów jest sporo i wszystko trzeba brać pod uwagę.

Osobnym problemem okazało się wykorzystanie technik multimedialnych w rozmaitych działaniach biblioteki. Prowadzenie stron www, blogów, własne miejsce w serwisach społecznościowych, korzystanie z komunikatorów to codzienna rzeczywistość coraz większej liczby bibliotek. Także rozmaite działania związane z filmem, fotografią, muzyką stanowią aktracyjności oferty i mogą przyciągać nowych odbiorców.

Zrodził się pomysł wyjazdu studyjnego z bibliotekarzami z naszego powiatu do jednej z mediatek.

Spotkanie zostało zrealizowane z mikrograntu "Podaj dalej" Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Data utworzenia: 2013-07-17
Data aktualizacji: 2013-07-17