Bibliotekarze

Dzielimy się wiedzą - młodzież w bibliotece

24 lipca 2013 r. odbyło się IV spotkanie bibliotekarzy z bibliotek uczestniczących w II Rundzie PRB: z Brzezin, Godziesz, Szczytnik i Opatówka.

Miało ono nietypowy charakter, ponieważ po raz pierwszy w pracy biblioteki skorzystaliśmy z rozmów konferencyjnych za pomocą gg. Po początkowych niewielkich trudnościach z oswojeniem się z tą funkcją popularnego komunikatora i chwilowych opóźnieniach spowodowanych spadkiem prędkości łączy e-spotkanie potoczyło się bardzo sprawnie.

Rozmawiałyśmy o książkach cieszących się dużą popularnością wśród młodzieży. Okazało się, że we wszystkich naszych bibliotekach młodzi ludzie chętnie sięgają także po powieści obyczajowe, kryminały czy fantastykę pisane z myślą o czytelniku dorosłym. Niektóre wymieniane tyłuły trafiły na listę zakupów bibliotek.

Kolejnym tematem była specyfika imprez dla młodzieży. Co robić, żeby było ciekawie i atrakcyjnie dla nich, a zarazem mieściło się w możliwościach małych bibliotek?

Wymieniłyśmy się doświadczeniami we współpracy z młodymi wolontariuszami. Okazuje się, że choć wymaga to pewnego zaangażowania, to korzyści mogą być obustronne.

Koleżanki z bibliotek partnerskich otrzymały drogą e-mailową materiały ze szkolenia specjalistycznego PRB "Młodzież w bibliotece".

Używanie komunikatorów, co przy okazji spotkania przećwiczyłyśmy, prowadzenie bloga, profilu na którymś z portali społecznościowych okazuje się coraz powszechniejszym środkiem komunikacji z młodymi i nie tylko z młodymi czytelnikami, a bibliotekarze powinni mieć to na uwadze.

Spotkanie relizowane zostało z mikrograntu "Podaj dalej" Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

E-spotkanie w Opatówku

Data utworzenia: 2013-07-24