Zbiórka książek dla Szkoły Polskiej na Łotwie

· akcje ·

Zbiórka książek dla naszych rodaków na Łotwie trwa. Widać już pewne efekty. Zgromadziliśmy około 600 książek.

Do tej pory swoimi książkami podzielili się (w kolejności alfabetycznej):

Pani Barbara Cieplucha,

Pani Małgorzata Judasz,

Pan Ireneusz Kaczmarek,

Pan Maciej Kaczmarek,

Pani Krystyna Kołomecka,

Pan Władysław Lintner,

Pani Jadwiga Miluśka-Stasiak,

Pan Jan Stasiak,

Pani Janina Szmajdzińska,

Pani Iwona Walczak,

Pan Sergiusz Warga.

Książki przekazała także nasza biblioteka.  Po gruntownym przejrzeniu zbiorów wyselekcjonowaliśmy książki, głównie z klasyki literatury, występujące u kilku egzemplarzach a będące w dobrym stanie. Mamy nadzieję, że dobrze posłużą łotweskiej Polonii.

Nasza biblioteka włączyła się do akcji zbiórki książek i innych pomocy naukowych dla Szkoły Polskiej w Daugavpils na Łotwie.

Prosimy o przekazywanie do 15 kwietnia 2011 r. do biblioteki rozmaitych materiałów pomocniczych, szczególnie do nauki języka polskiego, historii, geografii. Mogą to być ksiażki, albumy, przewodniki, foldery turystyczne oraz płyty DVD z polskojęzycznymi nagraniami, slajdy, karty pocztowe ilustrujące dorobek cywilizacyjny, kulturę i piękno Polski, Europy i Świata.

Na pewno w wielu naszych domach są zbędne, a  w dobrym stanie, wydawnictwa tego typu, które dla  naszych rodaków staną się cennymi pomocami naukowymi.

Zbiórkę prowadzi Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które we wrześniu 2010 roku zorganizowało dla swoich członków wyprawę naukowo-turystyczną do krajów nadbałtyckich. Kaliszanie dotarli m.in. do Daugavpils (dawniej Dyneburg lub Dźwińsk) położonego na Łotwie w regionie Łatgalia (dawne Inflanty Polskie).  Miasto liczy ok. 110 tys. mieszkańców i jest drugim co do wielkości na Łotwie. Zamieszkuje w nim ok. 20 tys. Polaków i aktywnie działa Związek Polaków na Łotwie. Ośrodkiem życia polskiego jest Szkoła Polska, która została wyposażona przez nasze państwo w meble, komputery itp. Brakuje jednak książek i innych drobnych pomocy naukowych, które stały się przedmiotem niniejszej zbiórki.

oprac. na podst. Zaproszenia...
                                                 Prezesa KTPN
                                         dra hab. Krzysztofa Walczaka