Aktualności


Strona internetowa biblioteki w Opatówku wśród najlepszych stron bibliotek w Wielkopolsce

Jadwiga Miluśka-Stasiak

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku prowadzi od 2001 r. stronę internetową biblioteki i Opatówka. Założycielem strony www był p. Krzysztof Płociński. W 2004 r. biblioteka otrzymała unijny grant i dzięki temu mogła na rok zatrudnić studenta informatyki - p. Mariusza Pyszla. Dzięki niemu strona została rozbudowana, zmieniła także szatę graficzną i wzbogaciła się o program, który pozwala bibliotekarkom samodzielnie wprowadzać kolejne wiadomości.

Charakterystyczną cechą strony www biblioteki w Opatówku jest to, że zawiera ona bogatą część regionalną. Jest ona odbiciem prac badawczych, pasji i zainteresowań jej pracowników oraz współpracy z lokalnym środowiskiem. Dzięki wiadomościom o dawnym Opatówku, ludziach, dzięki starym fotografiom, które przynoszą do biblioteki obecni i dawni mieszkańcy Opatówka poszerzamy wiedzę o swojej "Małej Ojczyźnie". Naszej stronie zawdzięczamy ciekawe kontakty z osobami z różnych stron Polski, a także świata. Owocują one wzajemnym pogłębieniem wiedzy o Opatówku i opatowianach.

Wiosną b.r. biblioteka zgłosiła swoje uczestnictwo w konkursie zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu pt. "aktualnie wirtualnie" –  konkurs dla bibliotek uczestniczących w PRB (Programie Rozwoju Bibliotek). Celem konkursu było wyłonienie najlepszego pod względem użyteczności serwisu bibliotecznego, promocja dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania biblioteki publicznej w sieci Internet. Do konkursu przystąpiło 21 bibliotek z całej Wielkopolski. Badania oceniające odbywały się od 1.06. do 15.10.2012 r. Członkowie Komisji Konkursowej monitorowali co najmniej trzykrotnie każdy ze zgłoszonych serwisów.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 13 listopada 2012 r. podczas III Regionalnej Konferencji Bibliotek w Poznaniu. Komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne nagrody. Otrzymały je: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jarocinie, Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie. Wyróżnienie otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich. Nagrodzone biblioteki otrzymały po 3 tys. zł. 

Wysoka ocena naszej strony jest dla nas największą nagrodą, gdyż strona www biblioteki w Opatówku jest wynikiem wielu lat pracy bibliotekarzy: poszukiwań dokumentów, fotografii, rozmów i wywiadów z osobami posiadającymi wiedzę o wydarzeniach i ludziach związanych z Opatówkiem, redagowania informacji i artykułów. Jej zawartość zawdzięczamy w dużym stopniu tym wszystkim, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą, udostępniają dokumenty i fotografie i cieszą się razem z nami z zachowania naszego dziedzictwa, ratowania pamiątek przeszłości i odkrywania tajemnic historii.


Jadwiga Miluśka-Stasiak odbiera nagrodę w konkursie "Aktualnie wirtualnie"
Jadwiga Miluśka-Stasiak odbiera nagrodę w konkursie "Aktualnie wirtualnie"
Rozmowa z dziennikarką Radia Merkury
Rozmowa z dziennikarką Radia Merkury

Data utworzenia: 2012-11-15
Data aktualizacji: 2012-11-17

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony