Aktualności


Spotkanie z Przemysławem Pawlakiem - Witkacy w Tłokini

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku, Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku oraz Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej zapraszają na spotkania Witkacy i ksiądz Henryk Kazimierowicz w Tłokini.

 

Spotkania odbędą się w poniedziałek 7 marca 2016 r.
- w Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej o godz. 9.30 oraz
- w Gimnazjum im. Agatona i Stefana Gillerów w Opatówku o godz. 12.00
odbędą się spotkania z Przemysławem Pawlakiem

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

Zobacz relację

 

WSTĘP WOLNY

 

Ksiądz Henryk Kazimierowicz (1896-1942) był. proboszczem parafii w Tłokini Kościelnej od 1937 r.

Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Warszawski. Doktoryzował się z filozofii i teologii na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był wybitnym intelektualistą, posiadał duży, wartościowy księgozbiór, pięknie śpiewał i grał na różnych instrumentach.

W 1932 roku ks. Kazimierowicz poznał Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego (1885-1939), wybitnego polskiego pisarza, malarza, filozofa,dramaturga i fotografika.

Witkacy odwiedzał ks. Kazimierowicza w Tłokini. Między innymi przekazywał rękopisy swoich utworów, które ksiądz przepisywał na maszynie i zwracał mu do Warszawy.

6 października 1941 r. ks. Henryk Kazimierowicz został aresztowany i wywieziony do Dachau. Został zamordowany w komiorze gazowej na zamku Hartheim k. Linzu.

 

Przemysław Pawlak - absolwent III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktorant w Instytucie Sztuki PAN. Bibliofil, bibliograf i badacz twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, autor publikacji naukowych i popularyzatorskich, miedzy innymi z dziedziny literaturoznawstwa, historii i biografistyki. Prezes fundacji Instytut Witkacego. Inicjator i organizator ogólnopolskiej akcji "Ratuj PIW", która doprowadziła do uratowania tego zasłużonego dla kultury polskiej wydawnictwa. Współredaktor portalu krajoznawczego gdziebylec.pl

 

Zwracamy się do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek książki, które mogą pochodzić z księgozbioru ks. Henryka Kazimierowicza. Księgozbiór mieścił się na plebanii, a po aresztowaniu Księdza uległ rozproszeniu (już wcześniej, na prośbę p. Przmysława Pawlaka, apelowaliśmy o pomoc w poszukiwaniu księgozbioru).

Prosimy także o udostępnienie do zeskanowania fotografii, na których można rozpoznać ks. Kazimierowicza (fotografie z I Komunii św. w Tłokini Kościelnej z lat 1937, 1938, 1939 i inne). Intersujące są wszelkie informacje na temat księdza Kazimierowicza, Jego posługi w parafii w Tłokini oraz spotkań z Witkacym na plebanii.Data utworzenia: 2016-03-02
Data aktualizacji: 2016-03-11

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony