Aktualności


Nowe wydawnictwo o gminie Opatówek

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku uzyskała w ostatnich dwóch latach środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na realizację 3 projektów. Pierwszy z nich – wymiana posadzki w zabytkowej bramie wejściowej biblioteki w Opatówku został zrealizowany w sierpniu 2011 r.

Obecnie dobiega końca realizacji projekt pt. W kręgu Miasteczka Róży Wiatrów. Gmina Opatówek wczoraj i dziś. W ramach tego projektu zorganizowano latem 2010 r. spacer z przewodnikiem po Opatówku oraz trzy rajdy rowerowe do Chełmc, Rajska i Słonecznej przez Tłokinię. Kolejnym elementem projektu było opublikowanie wydawnictwa o gminie Opatówek zatytułowanego W kręgu miasteczka Róży Wiatrów. Gmina Opatówek wczoraj i dziś. Wydawnictwo to autorstwa Jadwigi Miluśkiej-Stasiak ukazało się w tych dniach. Książka stanowi kompendium wiedzy o gminie, Opatówku i poszczególnych wioskach gminy. Zawiera tłumaczenia na język angielski, niemiecki i rosyjski oraz kolorowe fotografie.

9 marca 2012 r. o godz. 18.00 odbędzie się w Muzeum Historii Przemysłu promocja wydawnictwa, na którą zapraszamy wszystkich, którym bliski jest Opatówek i okolice.


W kręgu Miasteczka Róży Wiatrów

 

Ostatnim etapem powyższego projektu będzie poszerzenie strony internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej o informacje i zdjęcia na podstawie wydawnictwa. Do końca marca całość projektu zostanie zakończona.

Trzeci unijny projekt biblioteki przewiduje ustawienie tablic ze zdjęciami starego Opatówka w parku i w bramie wejściowej biblioteki. Ten projekt zostanie zrealizowany do końca kwietnia.

 

Flaga UE    Logo Leader   Logo PROW

 

 

Zobacz relację z promocji.

Zobacz informację w Radiu Centrum Kalisz

 

Ze słowa wstępnego Sebastiana Wardęckiego Wójta Gminy Opatówek:

Wydana właśnie książka pomoże odbyć pasjonującą wędrówkę, zarówno najciekawszymi i najpiękniejszymi zakątkami naszej gminy, jak również pozwoli poznać bogatą, prawie 900-letnią historię gminy i postaci z nią związanych.

Mamy okazję po raz pierwszy tak szczegółowo poznać naszą gminę, bowiem autorka opisując Opatówek i każdą wieś, zarówno od strony powszechnie wszystkim znanej, jak i odkrytych faktów i ciekawostek, pozwoliła spojrzeć nam na najbliższe otoczenie okiem ciekawego turysty, który odkrywa na nowo miejscowości tak pięknie położone w Wielkopolsce i mające tak bogatą historię. [...]

Dzień dzisiejszy to nowoczesna architektura, w szczególności nowo wybudowane hale sportowe w Opatówku, Chełmcach i Tłokini Wielkiej oraz budynek gimnazjum w Opatówku. Gmina posiada pełną ofertę edukacyjną od przedszkola po filię wyższej uczelni. To także ciągle powstające zakłady pracy oferujące zatrudnienie, bowiem gmina Opatówek to szczególnie dogodne i przyjazne miejsce dla inwestorów.

Książka została wzbogacona o piękne zdjęcia krajobrazów i zabytków, a także mapy i stare fotografie, często udostępnione ze zbiorów prywatnych, które w niezwykły sposób poszerzają naszą wiedzę i nasze spojrzenie na gminę Opatówek.

Niniejsza publikacja, którą udostępniamy czytelnikom, została wydana staraniem Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na zakończenie chciałbym życzyć książce wielu uważnych czytelników, a autorce pogratulować wspaniałego pomysłu.

 

W "Życiu Kalisza" z 21.03.2012 r. ukazała się recenzja naszego wydawnictwa:

 

Recenzja


 

 Data utworzenia: 2012-02-29
Data aktualizacji: 2012-07-27

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony