Aktualności


Dzień patrona bibliotekarzy

oprac. Małgorzata Judasz

10 sierpnia przypada dzień świętegośw. Wawrzyniec Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy i bibliotek, ale także kucharzy, piekarzy, uczniów, administratorów, ubogich studentów, winnic oraz wszystkich zawodów zwiazanych z ogniem, w tym strażaków. Patronuje także diecezji pelplińskiej, miastom Norymberga i Wodzisław Śląski oraz Hiszpanii. Świętego Wawrzyńca wzywano do pomocy w chorobach reumatycznych, przy bólach pleców i w razie pożarów. W Krakowskiem św. Wawrzyniec męczennik był uważany  za patrona pszczelarzy. W ten dzień święcono miód i obdzielano nim wszystkich bliskich i znajomych. 

Kościół Katolicki ma 16 świętych i 4 błogosławionych o tym imieniu. Nam chodzi o św. Wawrzyńca diakona, męczennika rzymskiego. Miał pochodzić z Hiszpanii, żył w I poł. III w n.e.  za czasów papieża Sykstusa II zajmował się administrowaniem dobrami kościelnymi i opieką nad ubogimi Rzymu. Po wydaniu przez cesarza Waleriana w 258 r. edyktu, który pozwolił na prześladowania chrześcijan, Wawrzyniec został aresztowany i poddany torturom.  Chciano od niego wydobyć informacje o majatku kościelnym. Kiedy okazało się, że dobra te zostały wcześniej rozdane ubogim, Wawrzyńca ubiczowano a potem rozłożono na kracie i przypiekano na wolnym ogniu. 

W ikonografii przedstawiany jest jako diakon w dalmatyce lub ze stułą. Jego atrybutami są księga, krata, palma, otwarta szafka z księgami Ewangelii, sakiewka, zwój.

Z dniem naszego świętego związane są ciekawe przysłowia:

  • Gdy na Wawrzyńca orzechy obrodzą, to w zimie mrozy dogodzą.
  • Gdy na Wawrzyńca słota trzyma, do Gromnic lekka zima.
  • Wawrzyniec pokazuje, jak jesień następuje.

Święty Wawrzyniec obiecuje nam w tym roku słotną jesień, ale za to lekką zimę.

 


Informacje pochodzą z:

Michał Gryczyński, Bożena Mazur: Poczet najważniejszych postaci w dziejach Kościoła Katolickiego, Poznań 2006, s. 33.

Wincenty Zalewski: Świeci na każdy dzień, Warszawa 2000, s. 459-461.

oraz tej strony.

 
Data utworzenia: 2011-08-10
Data aktualizacji: 2011-08-10

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony