Wzgórze zamkowe

Jadwiga Miluśka


Dwór i zamek arcybiskupów gnieźnieńskich
Pałac gen. Zajączka
Pałac Schlösserów
Dwór i zamek arcybiskupów gnieźnieńskich

Wzgórze zamkowe znajduje się w zachodniej części Opatówka w pobliżu kościoła. Na południe od wzgórza płynie rzeczka Cienia (Trojanówka), na północ - strumień (dziś płynący pod ziemią). Te naturalne warunki wykorzystali dawni właściciela Opatówka. W średniowieczu od strony zachodniej i wschodniej wykopano rowy i tak powstała fosa wokół wzgórza (dziś jej pozostałością jest staw w parku).


Staw w parku

Staw w parku

W II połowie XIII w. w Opatówku stał drewniany dwór arcybiskupów gnieźnieńskich. Nieznana jest jego lokalizacja, ale można przypuszczać, ze stał na wzgórzu. Dwór został spalony w 1294 r.

Ok. 1360 r. arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki wybudował na wzgórzu zamek obronny, który przetrwał do początku XIX w. Nie zachowała się żadna rycina tego zamku. Na podstawie inwentarzy lustracyjnych z XVI-XVIII w. powstała w 2004 r. makieta zamku sporządzona przez Władysława Kościelniaka. Makieta znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.


Makieta zamku

 Pałac gen. Zajączka

W 1807 r. właścicielem klucza dóbr opatóweckich został gen. Józef Zajączek, który polecił rozebrać zrujnowany zamek arcybiskupów gnieźnieńskich, a na jego miejscu pobudował klasycystyczny pałac. Przy projektowaniu pałacu pracował między innymi Piotr Chrystian Aigner - jeden z najwybitniejszych architektów polskich. Był on autorem projektów budowy i przebudowy wielu znanych polskich budowli, między innymi: Pałacu Namiestnikowskiego, fasady kościoła św. Anny, pałacu Krasińskich w Warszawie, kościoła Św. Aleksandra w Warszawie, rezydencji Czartoryskich w Puławach, pałacu w Łańcucie i in.

Pałac w Opatówku przetrwał prawdopodobnie do początku XX w. Został rozebrany przez kolejnych właścicieli dóbr opatóweckich - Schlösserów.


Pałac Gen. Zajączka

Pałac Gen. Zajączka

Pałac Schlösserów

Zbudowany w 1905 r. dla Karola Schlössera w stylu szwajcarsko-tyrolskim na miejscu rozebranego pałacu gen. Zajączka. Spłonął w 1973 r. Ruiny pałacu rozebrano w 1976 r.


Pałac SchlösserówData utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2021-04-08

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony